Pierwszy podziemny szlak pielgrzymkowy

W święto pierwszych pielgrzymów – Trzech Króli w Kopalni Soli w Wieliczce nastąpiła uroczysta inauguracja Szlaku Pielgrzymkowego „Szczęść Boże”. Poświęcenia dokonał ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Jest to jedyny w Europie, a prawdopodobnie również na świecie szlak pielgrzymkowy, który wytyczono pod ziemią. Wędrujący nim zwiedzają solne oraz drewniane kaplice, poznają górnicze tradycje i zwyczaje.

Gości w zabytkowych podziemiach powitali prezes Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Kajetan d’Obyrn i dyrektor Muzeum Żup Krakowskich prof. Antoni Jodłowski. Wśród pierwszych pielgrzymów znaleźli się m.in. opat Tyńca o. Bernard Sawicki, ksiądz dziekan Zbigniew Gerle, przedstawiciele Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Krakowskiej Izby Turystyki, Urzędu Miasta Krakowa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, proboszczowie wielickich parafii.

Kardynał Dziwisz i prezes d’Obyrn wspólnie odsłonili tablicę upamiętniającą otwarcie podziemnego szlaku. Tablica znajduje się przed wejściem do XVII-wiecznej kaplicy św. Antoniego – pierwszej na trasie zwiedzania. - Otwieramy dziś szlak pielgrzymkowy o znamiennej nazwie „Szczęść Boże” – mówił kardynał. - Cieszę się, że w wielickiej kopalni podtrzymywana jest tradycja wiary, kult świętych patronów. Szlak prowadzi przez wspaniałe podziemne kaplice i mówi nie tylko o cudach natury, ale jest również świadectwem wiary pracujących tu ludzi. Kopalnia to dzieło myśli i ducha, powinniśmy być z niej dumni.
 
Zaproszeni goście udali się przez kaplicę Św. Krzyża (ufundowano ją jako wotum za uratowanie w XIX wieku kopalni przed zalaniem wodą) do miejsca, które jest sercem podziemnej Wieliczki – do sanktuarium dedykowanemu patronce solnych górników św. Kindze.
 
W wykutym w soli kościele kardynał Stanisław Dziwisz udzielił błogosławieństwa grupie kilkudziesięciu przewodników, którzy będą oprowadzać pielgrzymów. - Starajcie się w miarę swoich możliwości głosić, że Bóg jest Dobrą Nowiną – prosił kardynał. Dostojny gość pomodlił się przed pomnikiem Jana Pawła II. Przy dźwiękach ukochanej przez Papieża Polaka „Barki” zebrani prosili o jego rychłą beatyfikację.
 
Po uroczystej mszy świętej, której muzyczną oprawę zapewnił benedyktyński chór, goście udali się w dalszą drogę szlakiem pielgrzymkowym do wyrobisk Muzeum Żup Krakowskich. Podziemna ekspozycja pt. „Sacrum w dziedzictwie solnym” jest znakomitą okazją do poznania górniczej religijności. Goście mieli sposobność podziwiać wspaniałą komorę Saurau – znajduje się w niej makieta przedstawiająca zjazd u liny. Podczas niebezpiecznej podróży w głąb ziemi dawni górnicy śpiewali pobożne pieśni, np. dodającą otuchy Salve Regina.
 
Ostatnim punktem na Szlaku Pielgrzymkowym jest przepiękna polichromowana kaplica p.w. św. Jana. Osoby korzystające z oferty pielgrzymkowej kopalni będą mogły zamówić mszę św. w tej przepięknej drewnianej świątyni usytuowanej 135 m pod ziemią. Oferta stanowi doskonałe uzupełnienie małopolskiego szlaku pielgrzymkowego.
6 stycznia ksiądz kardynał Dziwisz poświęcił również Hotel Grand Sal.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
22°C Poniedziałek
dzień
23°C Poniedziałek
wieczór
19°C Wtorek
noc
14°C Wtorek
rano
wiecej »