Trudności z zajściem w ciążę często powodują "wielkie chcenie" - sytuację, gdy kobieta zawładnięta jest pragnieniem dziecka tak bardzo, że to ogranicza jej funkcjonowanie. Dla takich właśnie kobiet przeznaczone są warsztaty, które startują 20 stycznia w klasztorze oo. Dominikanów w Warszawie.
- W ubiegłym roku przeprowadziłyśmy trzy serie warsztatów, w których wzięło udział 21 osób. Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że jest to inicjatywa bardzo potrzebna - powiedziała w rozmowie z KAI Agnieszka Doboszyńska, psycholog, trenerka prowadząca spotkania.
Warsztaty przeznaczone są dla kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę - zarówno gdy są przeciwwskazania, jak również w sytuacjach, gdy nie ma powodów medycznych w realizacji rodzicielstwa. - Powstaje sytuacja "wielkiego chcenia", gdy kobieta zawładnięta jest pragnieniem zajścia w ciążę tak bardzo, że to ogranicza jej funkcjonowanie - wyjaśnia Doboszyńska. - Mąż proponuje jej urlop w egzotycznym kraju, a ona mówi, że nie może jechać, bo w tym czasie będzie kupować ubranka dla dziecka i meblować jego pokój - opisuje takie sytuacje.
Organizatorka warsztatów podkreśla, że nie obiecuje cudów, ale stwarza uczestniczkom możliwość zmiany perspektywy i podejścia do odczuwanego bólu, do własnych przeżyć i doświadczeń, czyli tego, co nieraz umożliwia przywrócenie płodności. Doboszyńska stwierdziła też, że bezpłodność nieraz spowodowana jest tym, że młode, pracujące kobiety żyją w ciągłym stresie. Potrzebują "wyhamowania", przyjrzenia się swoim doświadczeniom z dzieciństwa, doświadczeniu z rodzicami. Jej zdaniem ta trudna dla kobiet sytuacja jest szansą na lepsze poznanie siebie i swoich potrzeb, na odkrycie, co trzeba w swoim życiu zmienić.
O efektach uczęszczania na warsztaty piszą uczestniczki z pierwszych grup: "Po kilku latach możesz mieć poczucie, że nie wiesz do końca kim jesteś... oprócz czekania na dziecko. Już wiadomo, że tak dalej nie da się żyć, skoncentrowana na czekaniu, na badaniach, wynikach, sfrustrowana i smutna. Po prostu już tego nie chcesz. Ale jak to zmienić? Te warsztaty pomogły mi właśnie w takim okresie. Pomogły mi zadać sobie ważne pytania - kim jestem i na czym mi zależy, czego potrzebuję, czego pragnę... Ogromną wartością było także spotkanie w kobiecym kręgu, rozmowa o tym, co cieszy i boli, nasz śmiech i łzy, dzielenie się doświadczeniem, wspieranie się w trudnościach, jakie doświadczyłyśmy".
Agnieszka Doboszyńska jest z wykształcenia psychologiem, absolwentką UW, obecnie słuchaczką Studium Cuoncellingu (Poradnictwa) SPCH. Jest także szkoleniowcem w biznesie. Jest zamężna, ma dwie córki.
Warsztaty odbywają się podczas sześciu 3-godzinnych spotkań, w których bierze udział maksimum 8 osób. Pierwsza seria rozpocznie się 20 stycznia. Początek spotkania o godz. 18. Warsztaty organizuje dominikańska Fundacja Sto Pociech. Koszt 450 zł. Więcej informacji na stronie www.stopociech.pl
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.