Czy pielgrzymkowe "Despacito" to już nowa ewangelizacja?

Zadaliśmy to pytanie metropolicie wrocławskiemu, abp. Józefowi Kupnemu. Przeczytajcie co sądzi o internetowym fenomenie piosenki, której nagranie obejrzano już 1,7 miliona razy.

- Trudno jednoznacznie ocenić czy taka lub inna piosenka jest formą nowej ewangelizacji. Można bowiem przygotować wiele utworów o treści religijnej i zorganizować dziesiątki koncertów tzw. zespołów chrześcijańskich, a jednak absolutnie nie będziemy mieli do czynienia z nową ewangelizacją - mówi abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski przekonuje, że pierwsze pytania, jakie powinniśmy sobie w tym kontekście postawić, brzmią: czy Ewangelia stała się nowa w człowieku, który w ten sposób chce ją głosić? Czy on sam odkrył Ją jako nowość dla siebie i swojego życia? - Jeśli tak, stanie się przekonującym świadkiem bez względu na to, czy będzie o Dobrej Nowinie śpiewał, rapował czy będzie ją głosił słowem i świadectwem. Ufam, że słowa napisane przez siostrę wypływają przede wszystkim z tego, że spotkanie z Jezusem całkowicie odmieniło jej życie i że o tym spotkaniu chce opowiadać innym wykorzystując talenty, jakie Bóg jej dał - dodaje.

Przypomniał też, że Sobór Watykański II zauważył, że Bóg objawiając się światu przemawiał zawsze stosownie do stanu kultury właściwego różnym epokom. Także Kościół, żyjący w ciągu wieków w różnych warunkach, posługiwał się dorobkiem różnych kultur, by rozpowszechniać Chrystusowe orędzie o zbawieniu. - W tym kluczu odbieram piosenkę "Zdrowaś Maryjo", który swoją premierę miał podczas wrocławskiej pielgrzymki, a który - z tego, co wiem - został przejęty przez inne grupy zdążające na Jasną Górę. Jej twórcy wykorzystują tzw. kulturę masową do tego, by głosić Ewangelię - zaznacza.

Przyznaje jednocześnie, że warto się zastanowić czy rzeczywiście tak można. Metropolita wrocławski daje konkretny przykład. - Na zasadzie analogii - w Kościele pierwszych wieków toczyły się spory czy godzi się wykorzystywać retorykę klasyczną do głoszenia Dobrej Nowiny. Spierano się czy można uczyć tej dziedziny wiedzy, uważanej przez wielu za pogańską, tych, którzy mieli przepowiadać słowo Boże. Spory przeciął św. Augustyn, który napisał, że prawda nie może pozostać bezbronna. Nazwał niemądrymi tych, którzy pozwalaliby na to, by głoszący kłamstwa i zwodzący lud posługiwali się zręcznie pewnymi technikami, czyniąc swoje mowy pociągającymi i przekonującymi, a głosiciele prawdy przekazywaliby ją nieumiejętnie i jedynie usypialiby słuchaczy, a przez to nie docierali ze swoim przesłaniem do ich serc. Jako doskonale wykształcony w retoryce klasycznej, pokazał, że wykorzystanie jej na służbie Ewangelii jest czymś dobrym - tłumaczy..

Abp Kupny odnosi się również do krytycznych uwag tych, którzy twierdzą, że nie wypada, aby tego typu muzyka była promowana w Kościele. - Ważne jest, by podkreślić, że mówimy tutaj o tzw. piosence pielgrzymkowej, a ta od kiedy pamiętam rządziła się swoimi prawami i często różniła się od śpiewu liturgicznego. Jest pewnym nośnikiem, który może sprawić, że człowiek np. po raz pierwszy w swoim życiu z radością wyśpiewa słowa "Pozdrowienia Anielskiego" - zauważa.

Zwraca też uwagę, że być może dzięki piosence więcej osób usłyszało o pieszej pielgrzymce i już postanowiło zejść z kanapy, by przy najbliższej okazji wyruszyć na pielgrzymi szlak. - Jedno jest pewne - nie można pozostać na poziomie dźwięków i wpadającej w ucho melodii. Trzeba pójść krok dalej - zatrzymać się nad tekstem, uczyć się modlić słowami Pisma Świętego i w ten sposób, krok po kroku, prowadzić ludzi do Jezusa. Kiedy dojdzie do tego spotkania możemy mówić, że mamy do czynienia z ewangelizacją, która jest nowa. To zadanie dla tych, którzy odkryli, że Ewangelia wniosła nowość w ich życie.

Zobacz dwa nagrania piosenki:

Gosc Wroclawski Z pozdrowieniem dla duchowych pielgrzymów - Despacito

Gosc Wroclawski Pielgrzymkowe "Despacito" - pełna wersja (Piesza Pielgrzymka Wrocławska 2017)

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

  • wietrzyk11
    14.08.2017 01:42
    Sprawa jest bardzo prosta: niech Jego Eminencja obejrzy sobie teledysk do oryginalnej piosenki i przeczyta tłumaczenie tekstu. Oryginalne "Despacito" wprost ocieka EROTYZMEM. Emisja tej piosenki została ZAKAZANA w niektórych krajach. Nowa Ewangelizacja? Nie - NOWA KOMPROMITACJA! Czyja to bezmyślność? Wstyd . Wstyd. Wstyd.
  • szadrak
    14.08.2017 08:01
    Człowieku, a byleś chociaż raz na pielgrzymce? A może ta forma religijności Ci nie odpowiada, bo bardziej cię pociąga stanie tyłem do ludu i łacina daje ci powód by czuć że lepiej modlisz się od innych? Piosenka pielgrzymkowa to nie śpiew liturgiczny. Od kiedy chodzę na pielgrzymki takich przeróbek pioseneczek, które są na topie było o jest każdego roku wiele. I one wcale mnie nie ruszają. Powiem więcej - nigdy nie skłaniały mnie do poznawania oryginalnych słów... A skoro jesteś taki święty, to mam nadzieję, że Bożego Narodzenia też nie obchodzisz (wszak w oryginale to święto narodzin boga słońca). Poczytaj trochę nt. historii Kościoła i dokumenty przynajmniej Soboru Watykańskiego II (chyba, że twój rozwój religijny zatrzymał się na Trydencie, to zatrzymaj się na historii) i zobaczysz, że wiele świąt, uroczystości, które dziś świętujemy liturgicznie nawiązuje tradycją do obchodów iście pogańskich, sprzecznych z wiarą i religią chrześcijańską... Domyślam się, że wszyscy pielgrzymi po powrocie do domu zaczęli szukać słów oryginału. Oj biednyś Ty
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Piątek
rano
19°C Piątek
dzień
20°C Piątek
wieczór
16°C Sobota
noc
wiecej »