Dokładnie 700 lat temu miasto weszło w orbitę europejskiego rozwoju. Zagwarantował to dokument podpisany przez księcia Władysława Łokietka 15 sierpnia 1317 r. Został udostępniony dla zwiedzających w Muzeum na Zamku.
Niewielkich rozmiarów dokument, podpisany własnoręcznie przez Władysława Łokietka, na jeden dzień trafił do Lublina z okazji urodzin miasta. Na co dzień przechowuje go Archiwum Państwowe.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Oryginalny akt lokacji Lublina, podpisany przez Księcia Władysława Łokietka 15 sierpnia 1317 r. Akt podpisany w święto Wniebowzięcia NMP 1317 r. został wystawiony w sali malarstwa polskiego w Muzeum na Zamku z okazji uroczystej Sesji Rady Miasta z udziałem wielu znamienitych gości z kraju i zagranicy, z Lublina i miast partnerskich na całym świecie.
- Jesteśmy delegacją z Delmenhorst w Niemczech. Oprócz mnie jest dr Michael Adam i Axel Unger - mówi Ute Winsemann, reprezentująca Urząd Miasta w Delmenhorst. Lublin i Delmenhorst są miastami partnerskimi już ćwierć wieku. - Jesteśmy zachwyceni klimatem tego miasta. Przed przyjazdem, a jestem tu pierwszy raz, myślałam, że to miasto o charakterze typowo wschodnim. Tymczasem Lublin wygląda, jakby był miastem na południu Europy. Mnóstwo ludzi na ulicach do późna w nocy, wszyscy uśmiechnięci, dużo radosnych odgłosów, duża otwartość - tłumaczy Niemka. ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Dr Michael Adam, Ute Winsemann i Axel Unger z Delmenhorst w Niemczech
Sesję otworzył Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin. Następnie głos zabrał Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie aktu lokacyjnego nadanego 700 lat temu przez księcia Łokietka, przypomniał najważniejsze wydarzenia historyczne i odniósł się do perspektywy związanej z przyszłością. Mówił o rozwoju miasta, wskazując konkretne sektory. Wobec gości i delegacji zagranicznych przedstawił znaczenie uniwersytetów oraz licznych instytucji kultury dla rozwoju Lublina.
W uroczystości uczestniczyli m.in.: abp Abel, bp Mieczysław Cisło, poseł Wojciech Wilk, poseł Sylwester Tułajew, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, Robert Gmitruczuk, wicewojewoda lubelski, oraz reprezentanci miast partnerskich. Na wieczór 15 sierpnia zaplanowano słodki poczęstunek, na dziedzińcu zamkowym pojawi się 7-metrowy tort. O godz. 20 natomiast rozpocznie się koncert „Zakochani w Lublinie” z udziałem m.in. Krzysztofa i Piotra Cugowskich, Beaty Kozidrak oraz Urszuli.
Zachęcamy do składania życzeń miastu Lublin z okazji 700. rocznicy lokacji. Najbardziej oryginalne życzenia zostaną nagrodzone. Życzenia dla Lublina można składać na naszym profilu facebookowym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.