Pomoc Haiti w potrzebie

”Tłum ludzi wyszedł na ulicę słychać krzyki i płacz... jesteśmy całkowicie oszołomieni, można tylko płakać po takiej katastrofie, jutro zaczniemy liczenie zabitych i rannych” – to fragment listu zakonnika o. Maurice, który przeżył trzęsienie ziemi. O wsparcie wysiłków na rzecz potrzebujących w Haiti apeluje Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W środę rano obudziły nas wieści, że Port-au-Prince na Haiti zostało zniszczone przez potężne trzęsienie ziemi. To wyspiarskie państwo, leżące na Morzu Karaibskim, 12 stycznia dotknęło silne trzęsienie ziemi o sile 7 stopni w skali Richtera. Szacuje się wstępnie, że ok. 100.000 osób straciło życie w wyniku tego kataklizmu, a dziesiątki tysięcy jest rannych.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie próbuje skontaktować się z biskupami Haiti, chce dowiedzieć się czego potrzebują najpilniej. Niestety, jest to niemożliwe, ponieważ nie ma łączności z Haiti.
 
Missionary International Service News Agency (MISNA) potwierdziła,  że arcybiskup Port-au-Prince, prałat Joseph Serge Miot jest jedną z wielu ofiar trzęsienia ziemi, jego ciało zostało znalezione w ruinach biskupstwa.  Arcybiskup był stypendystą Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Wśród ostatnich doniesień pojawia się wiadomość, wprawdzie jeszcze nie potwierdzona, że seminarium w Port-au-Prince jest bardzo poważnie zniszczone. Los kleryków jest nieznany. Pojawiła się też wiadomość, że Wikariusz Generalny diecezji, ksiądz prałat Benoit, został również odnotowany jako zaginiony.

Regina Lynch, dyrektor ds. projektów w centrali Pomoc Kościołowi w Potrzebie, powiedziała: „Nasze serca w tej chwili kierują się do ludzi na Haiti. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby nawiązać kontakt z naszymi koordynatorami w tym kraju, ale utrudnienia w komunikacji uniemożliwiają nam działanie. W tej jakże bolesnej chwili, jest bardzo ważne, aby każdy z nas obejmował wszystkich mieszkańców Haiti modlitwą. Modlimy się, aby Bóg ukoił ból tych ludzi w tej bardzo, bardzo trudnej sytuacji. Jak tylko otrzymamy aktualne informacje, wyślemy natychmiast pomoc".

Zauważając, że Haiti jest jednym z najbiedniejszych krajów na zachodniej półkuli, dodała: „Oczywiście, dzięki hojności naszych darczyńców, jesteśmy w stanie zapewnić długoterminową pomocy w celu umożliwienia odbudowy Kościoła i jego struktur".
 
Haiti pozostaje priorytetem dla Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jako kraj który od lat doświadcza tak wielu klęsk żywiołowych i konfliktów. Od 2005 r. PKWP przekazała na rozwój ubogiego Kościoła na Haiti 10,5 mln PLN!
 
Ojciec Święty Benedykt XVI zwrócił się podczas wczorajszej Audiencji Generalnej (13.01) w Watykanie o pomoc dla Haiti. Ojciec Święty zaapelował o międzynarodową solidarność i wsparcie dla mieszkańców Haiti. Papież skierował swoje myśli i słowa do mieszkańców Haiti, ofiar trzęsienia ziemi, które spowodowało olbrzymie straty, większość domów zostało niemalże doszczętnie zburzonych, brakuje wszystkiego.
 
Pomoc Kościołowi w Potrzebie otrzymała list zakonnika o. Maurice, który przeżył trzęsienie ziemi (cały list można znaleźć na stronie: http://www.pkwp.org/kampanie/trzesienie_ziemi_na_haiti/list_zakonnika/)

„Nawet najsilniejsze domy w mieście są całkowicie lub częściowo zniszczone…”  „Po trzęsieniu ziemi unosi się nad miastem chmura pyłu, powstała w wyniku zburzenia domów”.  „…w slumsach, które otaczają miasta na okolicznych wzgórzach, musi być jeszcze gorzej”. | „Mam nadzieję, że świat okaże swoją hojność i bardzo szybko dotrze pomoc od społeczności międzynarodowej. Port-au-Prince może być odbudowane, ale najpierw musimy uratować jego mieszkańców.”
 
Pomoc Kościołowi w Potrzebie apeluje o wsparcie dla poszkodowanych mieszkańców Haiti. Prosimy o wpłaty z dopiskiem „HAITI” na konto:

ING Bank Śląski o/Warszawa 31 1050 1025 1000 0022 8674 7759.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie prosi również o modlitwę za poszkodowanych i ofiary trzęsienia ziemi.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
wiecej »