W niedzielę 17 stycznia Kościół rzymskokatolicki obchodzi 96. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji Benedykt XVI skierował orędzie do wszystkich wierzących, w szczególności do parafii i licznych stowarzyszeń katolickich, które wspierają migrantów.
Tegoroczny temat: „Małoletni migranci i uchodźcy” jest szczególnie ważny, bowiem miliony dzieci na wszystkich kontynentach żyje w opuszczeniu i są narażone na wykorzystywane na różne sposoby. Są one bardziej bezbronne, gdyż trudniej im dojść do głosu. To właśnie małoletni emigranci potrzebują tego szczególnego środowiska społecznego, które umożliwia i wspiera ich rozwój fizyczny, kulturalny, duchowy i moralny.
Papież przypomina, że „Emigrant jest osobą ludzką, która […] ma niezbywalne i podstawowe prawa, które powinni szanować wszyscy w każdej sytuacji”. Już trudny los migranta spotkał samego Jezusa, który by uniknąć zagrożenia ze strony Heroda, musiał szukać schronienia w Egipcie razem z Józefem i Maryją. Rośnie wciąż liczba małoletnich uchodźców, którzy z różnych powodów uciekają z własnego kraju i potrzebują ochrony oraz gościnności. Przed Kościołem staje na nowo wyzwanie głoszenia ewangelii solidarności – „Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie” (Mt 25,35) Trzeba zaradzić potrzebom małoletnich, okazywać gościnność i podejmować odpowiednie inicjatywy w swoich środowiskach. Benedykt XVI na zakończenie orędzia wskazuje i jednocześnie przypomina, że migrantowi i uchodźcy w jego dramatycznym procesie przebywania z dala od ojczyzny, towarzyszy Najświętsza Maryja Panna. To w Niej migranci i uciekinierzy winni pokładać ufność i zawierzać swoje emigracyjne życie.
Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu organizuje 17 stycznia konferencję oraz dzień modlitw za migrantów dla chrystusowców i alumnów seminarium Zagranicznego. Uroczystej Mszy Św. przewodniczyć będzie bp Wojciech Polak, nowy delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskiej Emigracji. Orędzie Benedykta XVI przedstawi ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu i moderator Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, który również zapozna uczestników z dyrektywami duszpasterstwa młodych migrantów i uchodźców, podjętymi podczas VI Światowego Kongresu Duszpasterstwa Migrantów w dn. 9-12 listopada 2009 r. w Watykanie.
17 stycznia przypada równocześnie 26. rocznica śmierci Sługi Bożego Ojca Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i Założyciela Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.