Na ogólnopolskie obchody XIII Dnia Judaizmu w Koście Katolickim w Polsce przyjechali Żydzi z kraju i zagranicy. Były wystawy, koncerty, panel dyskusyjny i modlitwa. W wypowiedziach rabinów i biskupów przewijała się potrzeba wspólnej modlitwy i inicjatyw, by dawać świadectwo współczesnemu światu.
„Dziś, kiedy nie wszyscy wierzą w Boga, potrzeba wspólnego działania chrześcijan i Żydów" - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich” podczas konferencji prasowej.
- Powinniśmy modlić się i działać wspólnie. Byłem dumny, kiedy przeczytałem, że z pomocą mieszkańcom Haiti po tragicznym trzęsieniu ziemi spieszą zazwyczaj organizacje chrześcijańskie i żydowskie” - powiedział rabin Michael Schudrich.
Biskup tarnowski Wiktor Skworc przypomniał podczas konferencji prasowej, że Tarnów to miasto pamiętające wiele pokoleń Żydów, którzy modlili się i współistnieli zgodnie z chrześcijanami, przyczyniając się do wzbogacenia wiary i kultury. Gospodarz ogólnopolskich uroczystości Dnia Judaizmu wskazywał także, że potrzebne jest wspólne świadectwo wiary.
„ Jesteśmy zobowiązani, żeby w świecie, który odchodzi od wartości, być świadkami etyki, która jest zapisana w dekalogu” - powiedział bp Skworc.
Po spotkaniu wokół Biblii i otwarciu wystawy o tematyce żydowskiej w auli Wyższego Seminarium Duchownego, była modlitwa na tarnowskim kirkucie i przy Bimie.
Głównym punktem obchodów było nabożeństwo Słowa Bożego w tarnowskiej katedrze. Po jego zakończeniu odbyła się dyskusja panelowa przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej.
Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu był koncert, podczas którego wręczono tytuł "Człowieka Pojednania". Otrzymał go rabin Alon Goshen Gottstein z Międzyreligijnego Instytutu Eliasza.
Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie jest biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna przy współudziale władz Tarnowa.
Papież Benedykt XVI pozdrowił uczestników Dnia Judaizmu w Polsce. Na zakończenie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie, papież wspomniał o spotkaniu w Tarnowie. Benedykt XVI podkreślił, aby życzliwe spotkanie odmiennych tradycji i kultur prowadziło do wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.