Ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu

Na ogólnopolskie obchody XIII Dnia Judaizmu w Koście Katolickim w Polsce przyjechali Żydzi z kraju i zagranicy. Były wystawy, koncerty, panel dyskusyjny i modlitwa. W wypowiedziach rabinów i biskupów przewijała się potrzeba wspólnej modlitwy i inicjatyw, by dawać świadectwo współczesnemu światu.

„Dziś, kiedy nie wszyscy wierzą w Boga, potrzeba wspólnego działania chrześcijan i Żydów" - powiedział naczelny rabin Polski Michael Schudrich” podczas konferencji prasowej.

 

- Powinniśmy modlić się i działać wspólnie. Byłem dumny, kiedy przeczytałem, że z pomocą mieszkańcom Haiti po tragicznym trzęsieniu ziemi spieszą zazwyczaj organizacje chrześcijańskie i żydowskie” - powiedział rabin Michael Schudrich.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc przypomniał podczas konferencji prasowej, że Tarnów to miasto pamiętające wiele pokoleń Żydów, którzy modlili się i współistnieli zgodnie z chrześcijanami, przyczyniając się do wzbogacenia wiary i kultury. Gospodarz ogólnopolskich uroczystości Dnia Judaizmu wskazywał także, że potrzebne jest wspólne świadectwo wiary.

„ Jesteśmy zobowiązani, żeby w świecie, który odchodzi od wartości, być świadkami etyki, która jest zapisana w dekalogu” - powiedział bp Skworc.


Po spotkaniu wokół Biblii i otwarciu wystawy o tematyce żydowskiej w auli Wyższego Seminarium Duchownego, była modlitwa na tarnowskim kirkucie i przy Bimie.

 

Głównym punktem obchodów było nabożeństwo Słowa Bożego w tarnowskiej katedrze. Po jego zakończeniu odbyła się dyskusja panelowa przedstawicieli katolików i Żydów w Sali Lustrzanej.


Ostatnim punktem centralnych obchodów XIII Dnia Judaizmu był koncert, podczas którego wręczono tytuł "Człowieka Pojednania". Otrzymał go rabin Alon Goshen Gottstein z Międzyreligijnego Instytutu Eliasza.

Organizatorem obchodów XIII Dnia Judaizmu w Tarnowie jest biskup tarnowski oraz Kuria Diecezjalna przy współudziale władz Tarnowa.

 

Papież Benedykt XVI pozdrowił uczestników Dnia Judaizmu w Polsce. Na zakończenie spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie, papież wspomniał o spotkaniu w Tarnowie. Benedykt XVI podkreślił, aby życzliwe spotkanie odmiennych tradycji i kultur prowadziło do wzajemnego zrozumienia i szacunku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
12°C Sobota
dzień
12°C Sobota
wieczór
wiecej »