Nic tak nie pomaga budować dobrych relacji wzajemnych, jak wspólna troska o innych - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który w czwartek przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu z okazji XV Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
W Bazylice oo. franciszkanów w Krakowie modlili się naczelny rabin Krakowa Boaz Pasz, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie ks. Roman Pracki, przedstawiciel Kościoła Polskokatolickiego ks. Marian Wnęk, kustosz bazyliki św. Franciszka o. Stanisław Glista oraz liczni wierni.
Jak zauważył kard. Dziwisz, na spotkania modlitewne w Dniu Judaizmu w Kościele katolickim co roku przychodzi coraz więcej osób, co świadczy o lepszym zrozumieniu, że "wywodzimy się z tych samych korzeni i mamy taki sam cel".
"Jestem dumny, że są takie dni, kiedy możemy być wszyscy razem, modlić się do wspólnego Boga i nie ma w tym żadnych różnic. Napawa mnie to jako Żyda wielkim optymizmem" - mówił Tadeusz Jakubowicz.
Podczas nabożeństwa czytano fragmenty Nowego Testamentu w tłumaczeniu ekumenicznym. Jeden z nich przeczytał w języku hebrajskim rabin Boaz Pasz. Wystąpił Zespół Muzyki Dawnej Perfugium, a pieśni po hebrajsku śpiewała Urszula Makosz. Zebrani modlili się o pełniejszy rozwój dialogu z wyznawcami judaizmu oraz o pokój na Bliskim Wschodzie i sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Kardynał Dziwisz przypomniał w homilii, że w zeszłym roku przypadała 25. rocznica pierwszej wizyty papieża Jana Pawła II w rzymskiej synagodze i modlitwy z przedstawicielami wielu religii w Asyżu. "Obchody tej rocznicy, które miały miejsce także u nas w Krakowie, stawiają przed nami wielką sprawę pokoju, który trzeba cierpliwie budować, nie tylko w relacjach międzynarodowych, ale i na naszej polskiej ziemi, ucząc się, że odmienność można widzieć jako bogactwo i że dążenie do pokoju i jedności nie prowadzi do zubażającego ujednolicenia wszystkich i wszystkiego, raczej pozwala zachować każdemu jego własne piękno jako dar dla drugich" - powiedział metropolita krakowski.
Podkreślił, że w czasach kryzysu nie można zamykać się przed problemami nędzy i ubóstwa, ale "powinniśmy się uczyć tym bardziej wspólnie stawiać im czoło".
"Nic tak nie pomaga budować dobrych relacji wzajemnych, jak wspólna troska o innych. Chcielibyśmy wszędzie, gdzie tylko możliwe, występować razem w służbie naszemu miastu, regionowi i Polsce " - podkreślił kard. Dziwisz.
Spotkania w ramach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbywają się w Krakowie w jednym roku w kościele o.o. franciszkanów, w kolejnym w synagodze. Tegoroczne zostało zorganizowane przez Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej oraz Gminę Wyznaniową Żydowską w Krakowie.
Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim, ustanowiony w 1997 roku przez Konferencję Episkopatu, przypada corocznie 17 stycznia - w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.