Bp Cisło o Dniu Judaizmu

Dzień Judaizmu ma na celu promocję dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz refleksji na temat wspólnego duchowego dziedzictwa z Żydami - powiedział PAP przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem bp Mieczysław Cisło.

Dzień Judaizmu w polskim Kościele katolickim obchodzony jest 17 stycznia; został ustanowiony przez KEP w 1997 r. Obchodom towarzyszą spotkania, dyskusje, imprezy kulturalne, a także wspólna modlitwa. Co roku centralne obchody odbywają się w jednym z polskich miast. W tym roku odbędą się w Toruniu i przebiegać będą pod hasłem "Co ty tu robisz, Eliaszu?"

Tegoroczne przesłanie obchodów Dnia Judaizmu - podkreślił bp Cisło - wiąże się z 50. rocznicą dokumentu Soboru Watykańskiego II o dialogu religiami niechrześcijańskimi, a zwłaszcza judaizmem "Nostra aetate". "Jest to dokument kluczowy, który stanowi przełom w relacjach katolickich i chrześcijańsko-żydowskich, dlatego, że otwiera on Kościół na dialog". Dodał, że ukazuje on wspólne korzenie starotestamentalne, judaistyczne, z których wyrastają chrześcijaństwo i Kościół.

Zdaniem hierarchy ta wspólnota dziedzictwa starotestamentalnego sprawia, że jesteśmy w relacji braterstwa wiary w jednego, tego samego Boga, który ma oblicze Jahwe w Starym Testamencie, a w Nowym Testamencie oblicze Trójcy Świętej.

Bp Cisło podkreślił, że papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI z tego faktu wspólnych korzeni wyprowadzili określenie "starsi bracia w wierze", a później używali określenia "ojcowie wiary naszej", bo tym ojcem jest Abraham, protoplasta narodu żydowskiego.

Odnosząc się do dokumentu "Nostra aetate", bp Cisło zaznaczył, że ważny jest w nim rachunek sumienia. "Kościół opłakuje wszelkie zło wyrządzone przez chrześcijan wobec Żydów. Ten rachunek jest ważny również z tego względu, że aby budować wspólnotę, trzeba oczyścić pamięć, trzeba stanąć w prawdzie" - podkreślił hierarcha. Dodał, że "chrześcijanie niestety wobec Żydów czasami zachowywali się niegodnie".

Na szczęście - jak zaznaczył bp Cisło - dokument wydany 2000 r. przez stu kilkudziesięciu rabinów z całego świata "zdejmuje z chrześcijan odpowiedzialność za Holocaust". Dodał, że często w obiegowej opinii twierdzono, że to chrześcijaństwo doprowadziło do Holocaustu. "Nawet sami rabini, którzy taki dokument wydali, podkreślają w nim, że to nie chrześcijaństwo doprowadziło do Holocaustu, nawet jeśli niektórzy chrześcijanie dali się uwikłać w nazizm hitlerowski, a ci, którzy byli twórcami nazizmu - oni nie byli chrześcijanami" - podkreślił hierarcha.

Dodał jednocześnie, że papieże, również Jan Paweł II, odprawiali różne pokutne nabożeństwa, prosząc równocześnie Boga o "przebaczenie tych win, które zostały zaciągnięte wobec narodu żydowskiego przez chrześcijan czy katolików".

Zadaniem Kościoła - podkreślił bp Cisło - jest przedstawiać krzyż Chrystusa jako znak zwróconej ku wszystkim miłości Boga. "Jako dzieci jednego Ojca wraz Żydami modlimy się do Boga, traktując siebie nawzajem jako braci w człowieczeństwie i wierze Abrahamowej" - powiedział hierarcha.

Przypomniał też, że papieże ostatnich pontyfikatów: Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek wcielali w życie ducha deklaracji "Nostra aetate" słowem i działaniem (np. przez odwiedzanie synagog). "Papieskie słowa pogłębiły świadomość chrześcijan o judaistycznych korzeniach, o tym że istnieje wewnętrzna więź między judaizmem a chrześcijaństwem" - powiedział bp Cisło.

Nawiązując do hasła XIX Dnia Judaizmu, bp Cisło podkreślił, że prorok Eliasz jest wiodącą postacią dla judaizmu i dla chrześcijaństwa. "Jest on oczekiwany przez Żydów jako poprzedzający przyjście Mesjasza. Wraz z Mojżeszem objawia się Eliasz jako świadek i mesjański poprzednik Chrystusa w chwili przemienienia na górze Tabor. Dla chrześcijan i Żydów Eliasz symbolizuje walkę o wierność narodu w obliczu odejścia od wiary w jednego Boga, poprzez przyjmowanie pogaństwa" - wyjaśnił biskup.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie, pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Od tamtej pory obchody odbywały się w największych polskich miastach. W ubiegłym roku miały miejsce Bielsku Białej i Oświęcimiu.

«« | « | 1 | » | »»
 • kuba
  16.01.2016 22:24
  kiedy Judaizm obchodzi Dzień Chrześcijaństwa w synagodze?
 • tyu
  16.01.2016 23:47
  Moim skromnym zdaniem dialog z kimkolwiek trzeba budować na miłości, a nie sztucznym chyba nieco rozmywaniu różnic w poglądach. Co innego teoria, co innego praktyka - mogę się nie zgadzać religijnie z człowiekiem, który mnie strzyże, ale mogę go kochać jako bliźniego - szanować, pomagać mu, współdziałać z nim w różnych kwestiach. A także: cierpieć z powodu jego niewiary ii modlić się zań. To chyba w ogóle stąd wyszła cała inicjatywa dialogu międzyreligijnego, prawda?
 • mack
  17.01.2016 00:54
  Na temat dialogu katolicko-żydowskiego i zamętu pojęciowego z nim związanego wypowiadał się ks. prof. Chrostowski. Jak dotąd, "dialog" w takiej postaci wygląda na ślepą uliczkę. Europejski Kościół zrezygnował z nawracania Żydów, ale myślę, że Afrykanie i Azjaci, nie bojąc się oskarżeń o antysemityzm, czy udział w holokauście, podejmą ten trud w przyszłości.
 • ruler
  17.01.2016 10:36
  Jeżeli ma ktoś złudzenia, czy starsi bracia w wierze traktują chrześcijan jako "młodszych braci" może zaryzykować lekturę następującą: http://balder.org/coudenpo
  Dla wytrwałych, odpowiedź na kwestię czy w ogóle można mówić o Narodzie Żydowskim, opracowana przez profesora Uniwersytetu w Tel Awiw,
  Szlomo Sanda
  http://anzuma.blog.interia.pl/?id=1790771
  Powodzenia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  wiecej »