W Tychach pokażą Górny Śląsk

2 lutego o godz. 16.00 w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach (ul. Katowicka 9) otwarta zostanie wystawa „Pokażę Ci Górny Śląsk. Miejsca szczególne, znaczące, niezwykłe w fotografiach, obrazach, rekwizytach”.

Zwiedzającym wystawa udostępniona zostanie 3 lutego i potrwa do 10 kwietnia 2010 roku. Podczas wernisażu wystąpi Jan „Kyks” Skrzek. Wstęp na wernisaż tylko za zaproszeniami.

Jak mówi Maria Lipok-Bierwiaczonek, pomysłodawczyni wystawy: "Wystawa jest próbą pokazania krajobrazu kulturowego Górnego Śląska oraz wskazania jego miejsc ikonicznych. Wystawa chce przełamać stereotypowe wyobrażenia o Śląsku jako ziemi, w pejzażu której dominują tylko szyby kopalni i kominy. Pokaże miejsca najcenniejsze kulturowo, ale także symboliczne, które wpłynęły na charakter górnośląskiej ziemi i na charakter Górnoślązaków.

Wybór tych miejsc – ważnych, znaczących symbolicznych – będzie autorski, zgodny z antropologicznym typem refleksji o kulturze. Będą to zatem takie miejsca jak dom śląski (robotniczy i wiejski) z jego społecznym kontekstem, dawne pańskie rezydencje, a więc zabytkowe pałace, miejsca sacrum: kościoły, także wiejskie drewniane, ponadto założenia urbanistyczne starych miast i miasteczek. Kluczem w wyborze miejsc prezentowanych na ekspozycji było uznanie ich ikonicznego charakteru, dostrzeżenie w nich cech symbolicznych. Wystawa ma pomóc w zrozumieniu tych „znaków” górnośląskiej ziemi, a także dostrzec, że są to atrakcje turystyczne, że to miejsca, które intrygują, wywołują zaciekawienie i emocje. Wystawa ma zatem zachęcić zwiedzających do uważnego spojrzenia i do zapoznania się z pięknymi miejscami i skarbami kultury, znajdującymi się często w bliskiej okolicy.

Na wystawie prezentowane będą obiekty pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Tychach oraz wypożyczone z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieła sztuki wypożyczone zostaną także z pracowni śląskich artystów".

W czasie trwania ekspozycji muzeum planuje cykl prelekcji z zakresu dziedzictwa kulturowego oraz cykl wycieczek edukacyjnych po Górnym Śląsku. Wystawie towarzyszy także konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Zapraszam Cię na Górny Śląsk”.

Zadaniem uczestników konkursu, po uprzednim zwiedzeniu wystawy, jest zaprojektowanie i wykonanie folderu bądź plakatu zachęcającego turystów spoza regionu do zwiedzania Górnego Śląska. Technika prac jest dowolna, format prac maksymalnie do A3. Termin nadsyłania prac mija 12 kwietnia 2010 roku. Więcej szczegółów na www.muzeummiejskie.tychy.pl (okno Konkursy).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
17°C Niedziela
wieczór
13°C Poniedziałek
noc
wiecej »