Ruszył proces czterech dysydentów

W Wietnamie rozpoczął się w środę proces czterech działaczy demokratycznych, którym postawiono zarzuty spiskowania w celu obalenia komunistycznego rządu. Trzem z nich grozi kara śmierci.

Wśród oskarżonych jest znany adwokat, 41-letni Le Cong Dinh, który występował w ostatnich latach w wielu procesach opozycjonistów i obrońców praw człowieka.

Adwokat i dwaj inni opozycjoniści: 26-letni Nguyen Tien Trung, założyciel młodzieżowej organizacji prodemokratycznej, oraz trzeci obrońca praw człowieka Tran Huynh Duy Thuc zostali oskarżeni z artykułu 79 kodeksu karnego, który mówi o "obaleniu władzy ludowej". Według wietnamskiego prawa przestępstwo to może być ukarane śmiercią. Czwartemu oskarżonemu Le Thang Longowi, sądzonemu jako współsprawca, grozi 15 lat więzienia.

Cała czwórka została aresztowana w maju 2009 roku w Ho Chi Minh, początkowo pod zarzutem propagandy przeciwko władzy.

Według prokuratury oskarżeni popełnili "wyjątkowo poważne" przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu kraju i działali w zmowie z "reakcyjnymi wietnamskimi siłami i wrogimi siłami na uchodźstwie w celu ustanowienia reakcyjnej organizacji politycznej".

Jako pierwszy zeznawał w środę Le Cong Dinh, który przyznał się do naruszenia artykułu 79 przez przystąpienie do Demokratycznej Partii Wietnamu. "Celem ugrupowania było ustanowienie systemu wielopartyjnego, politycznego pluralizmu i nowego państwa" - oświadczył adwokat, który przebywał w USA na stypendium Fulbrighta. "W czasie moich studiów za granicą byłem pod wpływem zachodniego podejścia do demokracji, wolności i praw człowieka" - powiedział.

Adwokat przyznał się też do otrzymania projektu nowej wietnamskiej konstytucji i uczestnictwa w trzydniowym seminarium w Tajlandii, organizowanym przez Viet Tan, prodemokratyczną siatkę, której działacze działają również za granicą. Wietnamskie władze uznają Viet Tan za organizację terrorystyczną.

Pozostali oskarżeni, którzy zeznawali w środę, albo wyrazili żal, albo zaprzeczali, by zrobili cokolwiek złego.

Proces potępiła organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch. Zagraniczni dziennikarze mogą śledzić proces w wydzielonej w sądzie sali w systemie telewizji wewnętrznej.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
14°C Poniedziałek
noc
13°C Poniedziałek
rano
18°C Poniedziałek
dzień
19°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »