„Pragnę was zapewnić o mej wielkiej duchowej bliskości. Modlę się za wszystkie ofiary trzęsienia ziemi, a w szczególności za abp Serge’a Miota, który podzielił los tak wielu swych wiernych, seminarzystów i kapłanów. Niech Maryja okaże się czułą Matką i tak pokieruje ludzkimi sercami, by solidarność wzięła górę nad izolacją i egoizmem”. Te słowa z papieskiego przesłania do Haitańczyków odczytał dziś tamtejszy nuncjusz apostolski abp Bernardito Auza w czasie pogrzebu stołecznego metropolity abp. Serga Miota oraz jego wikariusza generalnego ks. Charlesa Benoit.
W pogrzebie uczestniczyła również delegacja episkopatu USA z arcybiskupem Nowego Jorku Timothym Dolanem, który jest zarazem dyrektorem Catholic Relief Services. Na prośbę Stolicy Apostolskiej organizacja ta, będąca amerykańskim odpowiednikiem Caritas, koordynuje kościelną pomoc dla Haiti. Przy okazji pogrzebu abp Dolan odbył też krótką podróż po kraju, aby przekonać się o skali potrzeb i działalności kościelnych organizacji charytatywnych.
O długofalowe wsparcie dla ofiar trzęsienia ziemi zaapelował przewodniczący Haitańskiej Caritas, ks. Pierre Dumas. Przyznał on, że na obecnym etapie wciąż jeszcze trzeba się skupić na najpilniejszej pomocy doraźnej. Nadchodzi jednak czas, by pomyśleć o długotrwałym procesie odbudowy. „Zostały zniszczone wszystkie symbole, które nas jednoczą: katedra, pałac prezydencki, ministerstwa i szkoły – pisze dyrektor Caritas Haiti. – Aby je odbudować potrzebujemy pomocy z zewnątrz”.
Tymczasem przewodniczący Cairtas Internationalis zaapelował o opiekę nad haitańskimi sierotami i przygotowanie szerokiej kampanii adopcyjnej. Kard. Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga przypomniał, że niezbędna jest tu szczególna ostrożność i jasne mechanizmy, aby chronić dzieci przed nadużyciami. Agendy ONZ informują już bowiem o porwaniach niestrzeżonych dzieci w Haiti – podkreśla honduraski kardynał. Zaproponował on również, aby wszystkie amerykańskie diecezje zaopiekowały się haitańskimi klerykami, którzy stracili swe seminarium. Według ostatnich danych kataklizm przeżyło ponad 200 seminarzystów. Każda z diecezji mogłaby się zatroszczyć o jednego lub dwóch alumnów, oferując im formację w swym seminarium – proponuje kard. Maradiaga. Finansowe wsparcie dla haitańskich kleryków zadeklarowała organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Na ten cel przeznaczyła już 70 tys. euro.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.