ZUS zagląda do umów - czeka nas reforma w zatrudnieniu?

ZUS już wie, kto zarabia na umowach cywilnoprawnych i nie płaci pełnych składek; wszystko wskazuje na to, że wkrótce czeka nas największa po 1989 r. reforma zasad zatrudniania milionów Polaków - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Pełne oskładkowanie przychodów ze wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym o dzieło, już niedługo może stać się faktem. Analitycy ZUS i Ministerstwa Finansów ustalili, że ponad 4,6 miliona Polaków zarabia lub dorabia na takich kontraktach nawet 40 mld zł rocznie i nie płaci od tych przychodów pełnych składek. W ten sposób ZUS omija nawet 5 mld zł rocznie - czytamy w "Rz".

"Wyróżniliśmy pięć segmentów osób zarabiających na kontraktach cywilnoprawnych" - powiedział gazecie dr Sławomir Dudek, dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej w ME.

Największa grupa, której mogą dotknąć zmiany, to ponad 2,6 mln młodych pracowników zarabiających sezonowo niewielkie kwoty. Druga to milion Polaków, dla których umowy cywilnoprawne stanowią główne źródło utrzymania. Są w niej zarówno osoby zatrudnione na umowach o pracę, jak i emeryci i renciści. Następna, prawie półmilionowa grupa, to osoby zatrudnione na etatach, dla których kontrakty stanowią niewielkie źródło dodatkowego dochodu. Na koniec analitycy wyróżnili 32 tys. prowadzących działalność gospodarczą, zawierających jednocześnie umowy o dzieło, od których nie płacą ani ZUS, ani PIT, a także 2,5 tys. najbogatszych i najstarszych mężczyzn, niekorzystających z ulgi na dzieci - pisze poniedziałkowa "Rz".

"Patrzymy, jakie zmiany możemy zaproponować. Decyzja w tym zakresie należy jednak do rządu" - powiedziała "Rzeczpospolitej" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zdaniem gazety wszystko wskazuje na to, "że wkrótce czeka nas największa po 1989 r. reforma zasad zatrudniania milionów Polaków". "Propozycje ZUS dotyczą objęcia ubezpieczeniem osób, które do tej pory nie płaciły składek. Na celowniku jest nawet 2 mln osób, które dorabiają do wynagrodzenia na umowach o dzieło, nie płacąc od tych przychodów ani grosza ZUS. Podobnie jest z członkami zarządów spółek zatrudnionymi na podstawie powołania (bez etatu czy kontraktu) i prokurentami tych spółek" - analizuje problem gazeta.

«« | « | 1 | » | »»
 • max
  11.09.2017 09:09
  Oczywiście ani słowa o dyskryminujących umowach cywilnoprawnych tak jakby pracownicy sami woleli być pracownikami drugiej kategorii, pracować bez odprowadzanych składek emerytalnych i zdrowotnych, skazując się na niższą emeryturę i brak dostępu do publicznej służby zdrowia, pracować bez prawa do płatnego urlopu czy chorobowego. Jest to dyskryminacja za przyzwoleniem państwa. W zasadzie to państwo dyskryminuje tych ludzi nie pracodawcy, bo ci ostatni wykorzystują jedynie możliwości narzędzia jakie daje im państwo. Państwo też z tego korzysta gdyż nie musi ponosić takich nakładów na służbę zdrowia, a dodatkowo mogą pojawić się wpływy do budżetu jeśli osoba nieubezpieczona będzie musiała skorzystać z opieki medycznej i będzie miała z czego zapłacić. Osoby na dyskryminujących umowach będą mieli też niższe emerytury co również będzie odciążeniem budżetu państwa. Także zarówno pracodawca jak i państwo mają korzyść z dyskryminowania dużej części pracowników. Co prawda dla pracodawcy jest to korzyść złudna gdyż tak traktowany pracownik nie będzie lojalny firmie i nie będzie dobrze pracować, jedynie szukać lepszych warunków zatrudnienia.
 • Gość
  11.09.2017 09:18
  ZUS chce zabić gospodarkę:)
  1. Składki są horrendalne
  2. Ludzie zatrudniają i są zatrudniani metodami pozwalającymi legalnie ominąć składki (które są horrendalne)
  3. ZUS nakłada składki na te metody
  .....
  Naprawdę 4. Ludzie zaczynają płacić składki?
  Nie. Raczej 4. Ludzie są masowo zwalniani, bezrobocie wali pod sufit, szara strefa ma rozmiary republiki radzieckiej...
 • alFred
  11.09.2017 09:24
  Z jednej strony dobre rozwiązanie ale z drugiej...w każdej firmie musiałby siedzieć "rewizor" a wtedy Polska nie byłaby już krajem prawa.
 • taka mini fraszka
  11.09.2017 09:27
  Państwo jest socjalne - sami to widzicie.
  500 + macie lecz nic nie dorobicie ;)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »