Franciszek zaniepokojony nietolerancją i ksenofobią wobec migrantów w Europie

Papież Franciszek wyraził zaniepokojenie "nietolerancją, dyskryminacją i ksenofobią" wobec migrantów w różnych częściach Europy. Zwracając się do duszpasterzy ds. migracji mówił w piątek, że także wspólnoty katolickie nie są wolne od takich postaw.

W przemówieniu do dyrektorów biur ds. migracji episkopatów krajów europejskich papież oświadczył: "Nie kryję przed wami mojego zaniepokojenia wobec oznak nietolerancji, dyskryminacji i ksenofobii, jakie stwierdza się w różnych częściach Europy. Są one często uzasadniane przez nieufność, lęk przed drugim, innym, obcym".

"Bardziej jeszcze niepokoi mnie smutna konstatacja, że nasze wspólnoty katolickie w Europie nie są wolne od tych reakcji obrony i odrzucenia, usprawiedliwianych przez nieokreślony +obowiązek moralny+ zachowania pierwotnej tożsamości kulturowej i religijnej" - powiedział Franciszek.

Dodał, że "Kościół rozpowszechnił się na wszystkich kontynentach dzięki migracji misjonarzy, którzy przekonani byli o uniwersalnym charakterze orędzia zbawienia Jezusa Chrystusa, przeznaczonego dla mężczyzn i kobiet wszystkich kultur".

"W dziejach Kościoła nie brakowało pokus wyłączności i zamykania się kulturowego, lecz Duch Święty zawsze pomagał nam je przezwyciężyć zapewniając stałe otwarcie na drugiego człowieka, uważane za konkretną możliwość rozwoju i ubogacenia" - mówił papież.

Wyraził przekonanie, że również obecnie Duch Święty "pomoże nam zachować postawę ufnego otwarcia, które pozwoli przekroczyć każdą barierę i przejść każdy mur".

Franciszek podziękował duszpasterzom za "wielkie zaangażowanie" na rzecz migrantów i uchodźców, którzy - jak podkreślił - "pukają do bram Europy w poszukiwaniu bardziej bezpiecznego miejsca i bardziej godnego życia".

"W obliczu masowego napływu migracyjnego, złożonego i zróżnicowanego, który pogrążył w kryzysie przyjętą dotąd politykę migracyjną oraz narzędzia ochrony, usankcjonowane przez międzynarodowe konwencje, Kościół zamierza pozostać wierny swej misji, to jest: kochać Jezusa Chrystusa, wielbić i kochać, zwłaszcza w najbiedniejszych i porzuconych" - oświadczył papież.

Przyznał następnie: "Słuchając lokalnych Kościołów w Europie dostrzegłem głęboki dyskomfort w obliczu masowego napływu migrantów i uchodźców. Musi on zostać uznany i rozumiany w świetle momentu w historii, naznaczonego przez kryzys gospodarczy, jaki pozostawił głębokie rany".

Franciszek ocenił, że postawę tę pogłębiły rozmiary i skład fal migracyjnych oraz "zasadniczy brak przygotowania społeczeństw udzielających gościny i często nieadekwatna polityka krajowa i unijna".

"Ale dyskomfort ten pokazuje także granice procesów jednoczenia Europy i przeszkody, na jakie natrafia konkretne stosowanie uniwersalnego charakteru praw człowieka, a także mury, o jakie rozbija się integralny humanizm, stanowiący jeden z najpiękniejszych owoców europejskiej cywilizacji" - oświadczył papież.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna Panna
  25.09.2017 22:17
  Słowacja oficjalnie zdelegalizowała islam. Nie ma mowy o budowie meczetów. Mały kraj - a jaki stanowczy!
 • a
  27.09.2017 06:18
  do Moderatora kasujacego niewygodne mu komentarze.30 lat temu otrzymalem niemiecki paszport.Wtedy po przemysleniu go zwrocilem.Na kazde wybory dostaje wezwanie jednak nie uczestniczylem az do teraz.Pierwszy raz mialem zamiar lecz braklo czasu.Zdziwiony?Dzis sie jednak wszystko zmienilo.I mysle,ze Polacy powinni przyjmowac inne obywatelstwa i jesli zrobia to im szybciej tym lepiej dla nich.Uzasadniac chyba niepotrzeba bo Turcja sie klania
 • gość..
  27.09.2017 14:28
  Największa na świecie fobia to obecnie polonofobia i chrześcianofobia. Podobno we Francji słowo "chrześcijaństwo" ma być zakazane. Chrześcijanie powinni tolerować wszystkich i wszystko, nawet najgorsze zło, bo inaczej mówią mową nienawiści, ale tolerowanie chrześcijan i chrześcijaństwa NIE OBOWIĄZUJE!
 • Piotr
  27.09.2017 23:08
  Czuje się zaniepokojony taką najdelikatniej mówiąc nieroztropną postawą papieża. Trudno stwierdzić czy zbytnio zaangażował się w politykę zamiast słuchać głosu Ducha św i dbać o powierzoną sobie Owczarnię, czy jest tak strasznie nieświadomy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »