Duchowość totalna

Co ma wspólnego Ajax Amsterdam ze św. Franciszkiem z Asyżu?

Kto czytał „Futbolową gorączkę” Nicka Hornby’ego lub oglądał jej ekranizację (u nas znaną jako „Miłość kibica”), ten wie, że jej bohaterowi wszystko kojarzyło się z piłką nożną. Polityka, gospodarka, relacje damsko-męskie… - w każdej dziedzinie życia potrafił dostrzegać oczywiste (choć tylko dla niego) analogie z futbolem, czym najczęściej irytował swoich krewnych i znajomych.

Ostatnio przydarzyło mi się coś podobnego. Czytając książkę „Franciszek z Asyżu. Prorok ekstremalny” natknąłem się na następujący cytat z dokumentu, który Międzynarodowa Rada OFS skierowała do franciszkanów świeckich:

„Celem misji jest cały Kościół, a wraz z nim, cały świat. Franciszkanin świecki powinien, jak Franciszek, stawać się dyspozycyjny za każdym razem, kiedy wzywa go Kościół; za każdym razem, kiedy trzeba coś, nieważne co, ‘naprawić’. Zakres działań jest nieograniczony: ułatwiać pojednanie, uśmierzać cierpienie, wypełniać samotność, rozwiewać rozpacz, zwalczać wykluczenie, zapobiegać duchowej i materialnej nędzy, szanować życie i środowisko naturalne, towarzyszyć młodym i otaczać ich miłością, katechizować, animować liturgię, podtrzymywać swoją służbą wspólnoty chrześcijańskie i tak dalej. Możliwości są nieograniczone!”.

Po przeczytaniu tego fragmentu pomyślałem sobie: - Wow. Duchowość totalna! Zupełnie jak futbol totalny. Trzeba być przygotowanym do gry/działalności na każdym polu i pozycji.

Oczywiście od razu zacząłem szperać w internecie, jak to z tą Holandią i Ajaxem Amsterdam w latach ’70 było, ale nie czas to i miejsce, by szerzej rozpisywać na temat trenera Rinusa Michelsa i jego myśli szkoleniowej. Jest bowiem ktoś ważniejszy. Gigant nie futbolu, a wiary. Święty Franciszek z Asyżu oraz znakomita publikacja autorstwa Suzanne Giuseppe Testut, która niedawno ukazała się na rynku wydawniczym.

„Franciszek z Asyżu. Prorok ekstremalny” nie jest typową biografią Biedaczyny. To raczej bardzo przystępnie napisany przewodnik po jego myśli, duchowości, a jednocześnie książka, która uświadamia nam jak bardzo franciszkowe orędzie z XIII wieku jest dziś aktualne. Dowodem na mogą być chociażby liczne cytaty z Evangelii Gaudium papieża Franciszka, które autorka zamieszcza, by pokazać nam jak, bliscy są sobie Giovanni Bernardone i Jorge Bergoglio. Jak bardzo jeden wpływa na drugiego i w jak kapitalny sposób obecny Ojciec Święty propaguje i rozwija idee, zrodzone w sercu św. Franciszka.      

Warto sięgnąć po tę pozycję, bo to nie zwyczajna lektura, a swoista „duchowa odyseja”. Dzięki niej zrozumieć można, czym jest rzeczywistość wewnętrzna, duchowość serca, czy wreszcie radość wiary, o którą pytałem Państwa w naszym mini-konkursie, w którym do wygrania była książka „Franciszek z Asyżu. Prorok ekstremalny” + kubek z logo Wiara.pl. Najciekawszej odpowiedzi udzieliła Pani:

Dorota Jodko z Nowej Soli

i to do niej wędrują nagrody które wyślemy pocztą. Gratulujemy! :)    

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  21°C Niedziela
  noc
  wiecej »