Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała we wtorek o wykreśleniu z "czarnej listy" osób objętych sankcjami pięciu ważnych przedstawicieli afgańskich talibów. Zabiegał o to od dłuższego czasu prezydent Afganistanu Hamid Karzaj.
ONZ oświadczyła, że decyzję podjęto w poniedziałek. Piątka talibów nie będzie dłużej podlegała międzynarodowym ograniczeniom podróży i odblokowane zostaną ich rachunki bankowe.
Zwolnieni z sankcji ONZ to dawni wysocy urzędnicy talibskiego reżimu: były minister spraw zagranicznych Afganistanu Abdul Wakil Mutawakil, dawny wiceminister handlu Fazl Mohammad, eks-wiceminister ds. granicznych Abdul Hakim, dawny wiceminister ds. planowania Mahammad Musa i były członek służb prasowych MSZ Shams Us-Safa.
Na "czarnej liście" ONZ figurowało dotychczas 500 nazwisk, wśród których 142 należały do talibów.
Talibowie to skrajnie fundamentalistyczne ugrupowanie muzułmańskie, które po 1997 roku przejęło kontrolę na większości terytorium Afganistanu. W 2001 zostali obaleni po międzynarodowej interwencji zbrojnej, oskarżani o ukrywanie Osamy bin Ladena - przywódcy islamskich ekstremistów, którzy zaatakowali Nowy Jork i Waszyngton.
W wielu miejscach się odbyły, w wielu odbędą. Prezentujemy dwa.
Różne kraje, różne tradycje, odzwierciedlają lokalne tożsamości i symbole odrodzenia.
Po zmroku celebrowana jest najważniejsza msza św. w roku - liturgia wigilii paschalnej.
Lekceważeni czują się nie tylko biskupi, ale też nauczyciele religii, rodzice i uczniowie.
Współcześni politycy bywają dużo mniej cywilizowani od Bolesława Chrobrego.