W Oświęcimiu rozpoczął się dziś XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka”. W konkursie biorą udział 44 filmy zakwalifikowane do konkursu spośród 87 nadesłanych z Polski, Węgier, Niemiec i Serbii.
Jak zaznaczają organizatorzy, celem konkursu jest kształtowanie postaw miłości i szacunku wobec człowieka, „prezentacja w filmowym zapisie tematyki związanej ze wszystkimi aspektami życia człowieka, utrwalanie pamięci o ofiarach zbrodni ludobójstwa”.
Apolonia Maj z Oświęcimskiego Centrum Kultury przypomina, że festiwal po raz pierwszy odbył się w 1985 roku z okazji kolejnej rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau i Oświęcimia. „Mimo że lata mijają i odsuwamy się coraz bardziej w czasie od tych tragicznych wydarzeń, wciąż ważny jest człowiek. Dlatego ten festiwal wciąż trwa. Konsekwentnie organizujemy go co dwa lata właśnie w styczniu, blisko rocznicy wyzwolenia obozu” – dodaje Maj.
Podczas dotychczasowych trzynastu festiwali obejrzeć można było w Oświęcimiu 546 polskie filmy zakwalifikowane, spośród 977 nadesłanych, do konkursu oraz 153 filmy nadesłane z zagranicy, między innymi z Belgii, Bułgarii, Rumunii, Litwy, Macedonii, Niemiec, Francji, Rosji, Austrii Czech, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Iranu), które ukazały spojrzenie na sprawy człowieka z perspektywy różnych kultur i różnej obyczajowości.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu odbędzie się specjalna projekcja filmu pt. „Tischner - życie w opowieści” poprzedzona spotkaniem z autorem filmu – Arturem Więckiem „Baronem”.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.