Nowe laboratorium z tunelem wodnym, przeznaczonym przede wszystkim do badań aerodynamiki samolotów, otwarto w czwartek na Politechnice Wrocławskiej. To pierwsza tego rodzaju maszyna w Polsce.
Tunel wodny umożliwia m.in. przeprowadzenie eksperymentów w zakresie opływu ciał o różnych kształtach, pomiaru sił i momentów aerodynamicznych. Urządzenie pozwala na uzyskiwanie stabilnych warunków podczas prowadzenia pomiarów i dokładnie odwzorowuje siły, które działają na samoloty kilka lub kilkanaście kilometrów nad ziemią.
Jak powiedział PAP dziekan Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej prof. Maciej Chorowski, obecnie w tunelu badane są tzw. niewielkie, często bezzałogowe samoloty, których celem jest wsparcie nowoczesnej armii i służb cywilnych m.in. w działaniach rozpoznawczych.
"Badamy akurat takie maszyny, ponieważ ich ewentualna produkcja jest w Polsce realna. Oczywiście moglibyśmy także eksperymentować z większymi samolotami, ale musiałoby się to odbywać wspólnie z wielkimi firmami lotniczymi, które nie zawsze chcą współpracować z instytucją cywilną" - wyjaśnił Chorowski.
W planach uczelni są także badania ornitopterów - czyli latających robotów-owadów, których celem jest przeszukiwanie zamkniętych pomieszczeń; badania zasobników interwencyjnych znajdujących zastosowanie przy ewakuacji ludzi z wysokich budynków, a także projekt startu i lądowania samolotów na poduszce magnetycznej.
Koszt całego urządzenia wyniósł ok. 1 mln dolarów.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.