Igumen Filip Riabik, zastępca przewodniczącego Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, spotkał się w czwartek, 28 stycznia, z sekretarzem generalnym Episkopatu bp. Stanisławem Budzikiem.
Tematem rozmowy w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski była potrzeba wspólnego chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym świecie. Sekretarz generalny KEP i przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego rozmawiali także o relacjach między Kościołem katolickim i Cerkwią prawosławną.
Publikujemy w całości wydany po spotkaniu komunikat rzecznik Konferencji Episkopatu Polski:
W dniu dzisiejszym złożył wizytę sekretarzowi generalnemu Konferencji Episkopatu Polski bp. Stanisławowi Budzikowi Igumen Filip Riabik z Patriarchatu Moskiewskiego; jest on zastępcą arcybiskupa Hilariona Ałfiejewa, przewodniczącego Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. Wczoraj igumen Filip wziął udział w obchodach 65. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau jako przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Biskup Stanisław Budzik i igumen Filip Riabik rozmawiali o potrzebie chrześcijańskiego świadectwa we współczesnym świecie, a także o relacjach między Kościołem Katolickim w Polsce a Rosyjską Cerkwią Prawosławną w Rosji.
Wizytę przedstawiciela Patriarchatu Moskiewskiego można postrzegać w kontekście zakończonego niedawno (25 stycznia) Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w czasie którego przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich modlili się o jedność, a w ciągu całego roku podejmują także wspólne działania, zgodne z najważniejszym przykazaniem – miłości.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku z wizytą w Polsce przebywała w dniach 26-29 września delegacja mnichów prawosławnych z klasztoru w pobliżu Ostaszkowa. Duchowni odebrali na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Umieszczą ją we wznoszonej na terenie klasztoru kaplicy ku czci Matki Bożej i dla upamiętnienia polskich jeńców wojennych, więzionych w czasie II wojny światowej w ich klasztorze zamienionym na więzienie, zamordowanych w Twerze i pochowanych w Miednoje.
ks. dr Józef Kloch
rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 28.01.2010 r.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.