Reklama

Serbski patriarcha o spotkaniu ekumenicznym

Nowy patriarcha serbskiego Kościoła prawosławnego, Ireneusz, wyciągnął rękę do Watykanu, proponując w czwartek wielkie spotkanie ekumeniczne, które mogłoby się odbyć w 2013 roku.

Reklama

Na pierwszej konferencji prasowej po wyborze na zwierzchnika serbskiego prawosławia, patriarcha Ireneusz zaproponował, aby to spotkanie odbyło się w Niszu, na południu Serbii, z okazji 1700 rocznicy edyktu mediolańskiego.

Na mocy tego edyktu cesarz zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyn Wielki oraz cesarz wschodniej części Licyniusz uznali oficjalnie w 313 roku religię chrześcijańską.

Obchody rocznicy w Niszu, rodzinnym mieście cesarza Konstantyna, "będą dla naszych Kościołów okazją do nawiązania kontaktów i wejścia na nową drogę" - oświadczył patriarcha.

"Ta nowa droga będzie drogą chrześcijaństwa i szczerości w dążeniu do zbudowania jedynego Kościoła Chrystusowego" - dodał Ireneusz.

Już kilka dni po tym, jak został wybrany, nowy serbski patriarcha, który był biskupem Niszu, wypowiedział się otwarcie jako zwolennik wizyty Benedykta XVI w Serbii w 2013 roku, chociaż na konferencji prasowej nie mówił bezpośrednio o papieżu.

Już sam fakt, że serbski patriarcha zwołał konferencję prasową i zwrócił się bezpośrednio do dziennikarzy, agencja AFP nazywa "niezwykłym wydarzeniem".

Prawosławny Kościół serbski - podkreślił Ireneusz - "jest świadom tego, że już w przeszłości papież wyrażał pragnienie udania się do Serbii, ale wizyta ta została odłożona ma lepszy moment".

Ireneusz, również zanim został wybrany na patriarchę, opowiadał się zdecydowanie za dialogiem ekumenicznym między chrześcijanami.

Rocznica edyktu mediolańskiego stwarza okazję do spotkania "wszystkich (...) przedstawicieli wspólnoty chrześcijańskiej" i "refleksji nad czasami, kiedy byliśmy przecież jednym Kościołem" - podkreślił.

Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjęła słowa nowego patriarchy Serbskiego Kościoła Prawosławnego, Ireneusza, który stwierdził, że nadeszła już pora na jego spotkanie z Benedyktem XVI.

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi którego słowa odnotował belgradzki dziennik Blic odniósł się do słów patriarchy Ireneusza. Jego zdaniem świadczą one o gotowości zwierzchnika Serbskiego Kościoła Prawosławnego do podjęcia dialogu z papieżem, są wyrazem „postawy bardzo zachęcającej, otwartej i ekumenicznej, które przyjmujemy z wielką satysfakcją” – stwierdził ks. Lombardi. Rzecznik Watykanu dodał, że jest to znakiem, iż dialog rozpoczęty ze zmarłym w grudniu patriarchą Pawłem będzie kontynuowany. „Dobrze byłoby, gdyby wykroczył on poza dotychczasowe ramy” – stwierdził. Zapytany o komentarz na temat możliwości, takiego spotkania w roku 2013 w Serbii, z okazji uroczystości 1700 rocznicy edyktu mediolańskiego rzecznik Watykanu stwierdził, że mowa już była o tym podczas audiencji udzielonej przez Ojca Świętego w listopadzie ub. roku prezydentowi Serbii, Borysowi Tadićiowi. Jednocześnie zastrzegł, iż jest zbyt wcześnie, by mówić o planowanej wizycie.

Edykt mediolański został ogłoszony wspólnie przez cesarza zachodniej części Imperium Rzymskiego Konstantyna Wielkiego (urodzonego w Niszu na terenie dzisiejszej Serbii) oraz cesarza wschodniej części Licyniusza w 313 r. w Mediolanie. Ogłaszał on wolność wyznania w Cesarstwie Rzymskim. Od tej pory chrześcijanie bez przeszkód mogli wyznawać swoją religię. Na mocy edyktu nastąpił zwrot budynków i gruntów kościelnych gminom chrześcijańskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Środa
noc
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
wiecej »

Reklama