Domy z drewna podbiją serca Polaków?

Do najwyższego na świecie wieżowca z drewna, który powstał w Kanadzie, właśnie wprowadzają się pierwsi lokatorzy. W Szwecji już stoją osiedla 8-piętrowych nowoczesnych drewnianych bloków. Polska chce podążyć tymi śladami.

Zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną – to stare powiedzenie o Kazimierzu Wielkim wytworzyło w naszej świadomości głęboko zakorzeniony obraz trwałego budownictwa murowanego i zacofanego drewnianego. I rzeczywiście przez wieki tak to funkcjonowało – były to jednak czasy, gdy obróbka drewna stała na dość niskim poziomie. Dziś w krajach wysoko rozwiniętych coraz mocniej akcentuje się powrót do wykorzystania w budownictwie tego naturalnego surowca. I to nie w charakterze materiału wykończeniowego, ale podstawowego, konstrukcyjnego budulca.

Świat zakochał się w drewnie

W 2017 r. w Kanadzie oddano do użytku dom studencki Brock Commons – najwyższy obecnie mieszkalny budynek zbudowany z drewna. Ma 18 pięter i 54 metry wysokości. Z wyjątkiem fundamentów i szybów windowych cała konstrukcja jest drewniana. W przygotowaniu jest budowa znacznie wyższego, 30-piętrowego drewnianego budynku, który ma powstać w Sztokholmie. Na jego dachu mają rosnąć… drzewa. Także w Szwecji, w mieście Växjö, od kilku lat tętni życiem osiedle pięknych, 8-piętrowych drewnianych wieżowców mieszkalnych. W wielorodzinnym – również drewnianym – bloku Stadthaus Murray Grave w Londynie wszystkie mieszkania zostały wyprzedane w ciągu godziny od uruchomienia sprzedaży. Kolejne przykłady można mnożyć. Co takiego sprawia, że mieszkaniowe budownictwo drewniane nie tylko przeżywa renesans, ale wręcz wkracza na nowy teren, jakim jest segment budynków wielorodzinnych?

– Żyjemy dziś w świecie, w którym stawiamy na ekologię, oczekując równocześnie szybkich efektów podejmowanych przez nas działań. Współczesne budownictwo drewniane jest doskonałą odpowiedzią na tak postawione priorytety – mówi architekt Marcin Kępiński. – Drewno to przede wszystkim materiał piękny, naturalny i ciepły, który tworzy korzystny klimat życia. Ale ma też wiele innych zalet. Budownictwo drewniane to także oszczędność czasu, co w erze drogiej robocizny jest na wagę złota. Stawianie domów z drewna pozwala nam zaoszczędzić czas i pieniądze – podkreśla architekt.

Nie tylko styl zakopiański

Nad Wisłą budownictwo drewniane ma długie tradycje. Co więcej, wypracowaliśmy także specyficzne style w architekturze drewnianej. Najbardziej znany jest chyba styl zakopiański. Stworzony w latach 90. XIX w. przez Stanisława Witkiewicza sposób budowania domów z drewna był nie tylko artystycznym pomysłem wszechstronnie uzdolnionego człowieka, ale też usystematyzowaną próbą stworzenia fundamentu dla narodowego, polskiego stylu w architekturze. I chociaż na szeroką skalę drewniane domy z motywami inspirowanymi góralskim folklorem przyjęły się tylko na Podhalu, to odosobnione przykłady stylu zakopiańskiego możemy spotkać także w zupełnie innych rejonach Polski (np. w Sosnowcu czy Augustowie), a także w wielu miejscach na Białorusi.

W późniejszych latach drewno jako budulec konstrukcyjny zostało odstawione na dalszy tor, głównie ze względu na przekonanie, że jest to materiał nietrwały i łatwopalny. Jednak współczesna nauka poradziła sobie z tymi zastrzeżeniami. Dziś dysponujemy możliwościami pozwalającymi na impregnację drewna budowlanego – z jednej strony jest ono nasączane środkami przeciwwilgociowymi, z drugiej – przeciwogniowymi. Dzięki temu współczesne domy z drewna spełniają wyśrubowane normy przeciwpożarowe. – A ściany z drewna – choć również wymagają termoizolacji – są znacznie cieplejsze niż ściany murowane – dodaje Marcin Kępiński.

Inną zaletą budownictwa drewnianego jest jego energooszczędność i neutralność dla środowiska naturalnego. Przy budowie średniej wielkości domu jednorodzinnego w wariancie drewnianym do atmosfery dostaje się o ponad 5 ton dwutlenku węgla mniej niż w przypadku budowy takiego samego domu murowanego. A utylizacja odpadów budowlanych z drewna nie przynosi środowisku naturalnemu żadnej straty, w przeciwieństwie do gruzu powstającego w przypadku budownictwa tradycyjnego.

Te wszystkie zalety sprawiają, że domy z drewna wracają do łask inwestorów i stopniowo stają się jednym ze strategicznych sektorów polskiej gospodarki.

Mieszkać w zgodzie z naturą

Na rozwój nowoczesnego drewnianego budownictwa mieszkaniowego zwróciło uwagę Ministerstwo Środowiska. Z perspektywy resortu, którym kieruje prof. Jan Szyszko, szczególnie istotne są ekologiczne aspekty wykorzystania drewna w budownictwie. Drewniane, w pełni naturalne domy są jednym z ważnych punktów realizacji przez Polskę zobowiązań w dziedzinie polityki klimatycznej i walki z globalnym ociepleniem. – Stosowanie drewna w budownictwie przyczynia się do realizacji zobowiązań wynikających z polityki klimatycznej ze względu na ograniczenie emisji CO2 przy produkcji materiałów budowlanych. Ponadto drewniane elementy konstrukcyjne budynków, podobnie jak lasy i gleba, magazynują dwutlenek węgla – dodaje wiceminister Paweł Sałek.

– Budownictwo drewniane to także najbardziej ekologiczny, przyjazny środowisku rodzaj budownictwa. Między innymi z tego względu wpisuje się ono w jeden ze strategicznych sektorów polskiej gospodarki. Działania w zakresie drewnianego budownictwa zostały uwzględnione w rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju do roku 2020” – podkreśla minister Szyszko.

Resort środowiska podejmuje liczne działania na rzecz wykreowania mody na ekologiczne budownictwo drewniane. Dostrzegając rolę drewna jako naturalnego magazynu dwutlenku węgla oraz uznając potrzebę intensyfikacji działań edukacyjnych w zakresie zrównoważonego korzystania z zasobów, 4 września 2017 r. minister Jan Szyszko oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski podpisali list intencyjny o współpracy w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Polskie domy drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”.

Jednym z założeń jest stworzenie ogólnopolskich instrumentów wsparcia dla inwestorów decydujących się na konstrukcje drewniane. Do współpracy w ramach projektu zaproszeni zostali również przedstawiciele administracji rządowej, branży budowlanej, placówek naukowych oraz eksperci zewnętrzni.

Lasy Państwowe podjęły decyzję o inwestowaniu w innowacyjne wielorodzinne budynki drewniane, które mają powstać na zarządzanych przez nie niezalesionych gruntach. Mieszkania te będą wynajmowane na zasadach wolnorynkowych. Dyrektor Tomaszewski podkreślił, że projekt jest odpowiedzią na niewystarczającą liczbę mieszkań na polskim rynku i może być dobrym uzupełnieniem rządowego programu Mieszkanie Plus.

Pojedyncze inwestycje i całe osiedla wielorodzinnych domów z drewna miałyby powstać na tzw. gruntach marginalnych, które nie są lasami. Dyrektor Tomaszewski poinformował, że wszystkie nowe budynki wznoszone przez Lasy Państwowe od przyszłego roku (również na użytek własny) będą budowane w technologii drewnianej.

Dla inwestorów indywidualnych

Program „Polskie domy drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą” to nie tylko inwestycje Lasów Państwowych w budownictwo wielorodzinne. W resorcie środowiska trwają intensywne prace nad uruchomieniem finansowych mechanizmów wsparcia dla rozwoju budownictwa drewnianego i energooszczędnego w Polsce. Nacisk położono zarówno na umożliwienie indywidualnym inwestorom zaciągnięcia kredytu hipotecznego, który będzie dostosowany do procesu technologicznego produkcji domu z drewna, jak i na promowanie proekologicznych rozwiązań w budownictwie. To wszystko zakłada współpracę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z bankami przez udzielanie dopłat do kredytów.

Gotowy do uruchomienia jest już program kredytowy Banku Ochrony Środowiska, dostosowany do budowania w technologii drewnianej. Bank przygotował rozwiązania, które są znacznie korzystniejsze od tych, które można spotkać dziś na rynku. W elastyczny sposób zamierza bowiem wspierać nie tylko finansowanie samej budowy domu, ale i istotnych elementów jego wyposażenia. Mocniej wchodząc w obszar budownictwa, będzie bowiem wspierać rozwój energetyki obywatelskiej, czyli inwestycje w mikroźródła OZE.

Jednocześnie NFOŚiGW dopracowuje założenia programu wsparcia budowy energooszczędnych domów drewnianych, który będzie bazował na doświadczeniach z programu priorytetowego „Poprawa efektywności energetycznej. Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych”. Głównym celem programu będzie upowszechnienie stosowania drewna w budownictwie, a przez to ograniczenie emisji CO2 przy produkcji materiałów budowlanych oraz zwiększenie magazynowania CO2 w drewnianych elementach konstrukcyjnych budynków. Wsparcie merytoryczne zapewni przygotowywane przez Lasy Państwowe Centrum Promocji Drewna – ośrodek oferujący kompleksową wiedzę na temat budowania drewnianych domów.

Piękne i przytulne

Dziś polskie firmy mogą wyprodukować rocznie ponad 3 tys. domów o średniej powierzchni 140 m kw. oraz 2 tys. modułów o średniej powierzchni 35–40 m kw. Jednak w całym 2016 r. w kraju powstało ok. 600 takich całorocznych domów. Zdecydowana większość produkcji jest eksportowana na Zachód, najczęściej do Niemiec i krajów skandynawskich, gdzie – pomimo zimnego klimatu – drewniane budownictwo znajduje się na absolutnym szczycie popularności. W zdecydowanie mniejszych od Polski Czechach rocznie powstaje ok. 2 tys. takich domów. U naszego zachodniego sąsiada, za Odrą – ponad 20 tys. Proponowany przez Ministerstwo Środowiska program promujący drewniane budownictwo mieszkaniowe ma pomóc Polsce zmniejszyć dystans do europejskiej czołówki, ale jest też narzędziem wspomagającym walkę z emisją dwutlenku węgla do atmosfery. Być może trzeba wyrzucić z głowy wspomniane na początku przysłowie odnoszące się do czasów Kazimierza Wielkiego i odwrócić jego znaczenie. Tym bardziej że domy z drewna są nie tylko ekologiczne i energooszczędne, ale przede wszystkim bardzo przytulne i niezwykle piękne. Naturalnie piękne.

Partnerem artykułu jest

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
5°C Środa
rano
13°C Środa
dzień
14°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »