Prymas: Dopiero śmierć ukazuje nasze życie

Dopiero śmierć ukazuje nasze życie; śmierć mówi nam o życiu i wieczności - powiedział w środę prymas Polski abp Wojciech Polak. Przewodniczył on w Gnieźnie (Wielkopolskie) Mszy w uroczystość Wszystkich Świętych.

W trakcie homilii abp Polak powiedział, że celebrowanie przypadającej w środę uroczystości oraz modlitwy za zmarłych na cmentarzach pozwalają głębiej spojrzeć na tajemnicę ludzkiego życia.

"Wpisana jest w nią niewątpliwie prawda o świętych obcowaniu, o wspólnocie wszystkich świętych, których właśnie dziś wspominamy, ale także prawda o naszym doczesnym życiu i umieraniu, o przechodzeniu przez bramę śmierci" - powiedział.

Hierarcha podkreślił, że w swych katechezach o nadziei papież Franciszek wskazał, że "tak naprawdę dopiero śmierć ukazuje nasze życie".

"Z jednej bowiem strony pozwala odkryć, że nasze akty pychy, gniewu czy nienawiści były marnością, że często nie dość kochaliśmy i nie szukaliśmy tego, co było w tym życiu istotne. Z drugiej jednak, właśnie w obliczu śmierci widzimy również to, co zasialiśmy naprawdę dobrego: ukochani, dla których się poświęciliśmy, a którzy teraz troszczą się o nas. Śmierć odsłania więc życie. Śmierć ukazuje życie. Śmierć mówi nam życiu i o wieczności" - podkreślił prymas.

Przypomniał też słowa papieża, który mówił, że "tajemnicę śmierci oświetla Jezus". "Nie jest to jednak światło, które we wszystkim rozwiewa ludzkie obawy i lęki, jakie nam przecież towarzyszą. Jest to raczej płomień wiary, o który, jak o ten palący się na cmentarzu znicz, trzeba nam nieustannie zabiegać. Nie bój się, utrzymuj tylko zapalony płomień!" - mówił abp Polak.

Prymas podkreślił też w homilii rolę świętych, którzy "podtrzymują wiarę" osób żyjących i wskazują, że można żyć tak, jak oni.

"Wszyscy święci świadczą, że nasza wiara i nadzieja w przemianę tego świata ma sens. Mówią nam, że nie dokonuje się to i nie dokona nigdy w jakiś spektakularny sposób, i nie ukaże się jedynie w wielkich dziełach lub w jakiś nadzwyczajnych sukcesach. Wszyscy święci przypominają o miłości Boga i braci, o miłości wiernej do tego stopnia, by zapomnieć o sobie i całkowicie oddać się innym. Wszyscy święci, w to święto świętości, wołają do nas, byśmy spróbowali żyć tak, jak oni żyli" - powiedział.

Abp Polak zaznaczył też, że prawda o życiu i umieraniu nie jest i nie byłaby pełna, gdybyśmy nie wierzyli, "że z Nim, Zmartwychwstałym, również i my żyć będziemy, a Ten, który wskrzesił Jezusa, z Jezusem przywróci życie także nam".

Prymas podkreślił, że w scenerii cmentarza każdy może doświadczyć, "jak mali i bezradni jesteśmy w obliczu tajemnicy śmierci". "Ona ukazuje i odsłania nasze życie, a jednak na zawsze pozostaje tajemnicą i bramą, za którą spotkamy zmartwychwstanie" - dodał.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Piątek
  noc
  9°C Piątek
  rano
  12°C Piątek
  dzień
  13°C Piątek
  wieczór
  wiecej »