Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl podniósł w poniedziałek do godności metropolity swojego najbliższego współpracownika - arcybiskupa wołokołamskiego Hilariona, szefa departamentu stosunków zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, tj. cerkiewnej dyplomacji.
Cyryl uczynił to w czasie uroczystego nabożeństwa, które odprawił w głównej świątyni prawosławnej Rosji - Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, w pierwszą rocznicę swojej intronizacji. W liturgii uczestniczyło ponad 100 hierarchów rosyjskiej Cerkwi prawosławnej i około 3 tys. wiernych.
Wśród obecnych był prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew z małżonką Swietłaną.
43-letni Hilarion, jest jednym z najmłodszych, a zarazem najlepiej wykształconych hierarchów rosyjskiej Cerkwi. W 1983 roku ukończył Moskiewską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec i kompozycji. W latach 1984-86 służył w Armii Radzieckiej. Po wyjściu z wojska wstąpił do Monastyru św. Ducha w Wilnie. Tam też w 1987 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1990 roku został proboszczem katedry w Kownie.
W 1989 roku przyszły szef cerkiewnej dyplomacji ukończył zaocznie Moskiewskie Seminarium Duchowne, a dwa lata później Moskiewską Akademię Teologiczną. W 1993 roku został skierowany na Uniwersytet w Oksfordzie, gdzie w 1995 roku obronił pracę doktorską z filozofii.
Od 1995 roku pracował w departamencie stosunków zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, a od 1997 roku był jego sekretarzem ds. relacji międzychrześcijańskich.
Do godności biskupa podniesiony w 2001 roku. W 2002 roku - szef nowo powstałego przedstawicielstwa rosyjskiej Cerkwi prawosławnej przy europejskich organizacjach międzynarodowych. Od 2003 roku - biskup Wiednia i Austrii; podlegała mu też diecezja Budapesztu i Węgier.
W marca 2009 roku Święty Synod z inicjatywy nowego patriarchy Cyryla powierzył mu funkcję szefa departamentu stosunków zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. W kwietniu tego samego Cyryl podniósł go do godności arcybiskupa.
Jest autorem ponad 200 prac i publikacji z zakresu teologii i historii Cerkwi.
W 2003 roku został laureatem nagrody imienia księcia Konstantego Ostrogskiego, przyznawanej przez wychodzący w Białymstoku miesięcznik "Przegląd Prawosławny". Jest ona przyznawana m.in. za zasługi w jednoczeniu chrześcijan.Metropolita Hilarion, osobistość nr 2 hierarchii rosyjskiej Cerkwi, dał się poznać jako orędownik dialogu między Rosją i Polską. W kwietniu 2009 roku, przyjmując w Moskwie współprzewodniczącego polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych, byłego ministra spraw zagranicznych RP Adama D. Rotfelda, zadeklarował, że Cerkiew włączy się do przezwyciężania trudnej spuścizny w relacjach między dwoma krajami.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.