Niemieccy biskupi przedstawili stan duszpasterstwa młodzieżowego w Niemczech i przesłali do Watykanu list, w którym podsumowują wyniki przedsynodalnej ankiety wypełnionej przez młodych z 27 diecezji.
Wpisuje się to w przygotowania do Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach, planowanego w Rzymie na październik przyszłego roku.
W dwudziestostronicowym dokumencie biskupi opisują coraz większą różnicę między młodzieżą bardzo zaangażowaną, a tą, która traci zaufanie do Kościoła i jego nauczania. Młodzież niemiecka chętnie angażuje się w prace charytatywne i społeczne, jednak coraz mniejszą rolę odgrywa u niej powołanie do życia według wartości chrześcijańskich, a jeszcze mniej konkretne powołanie do życia konsekrowanego. Katolicka młodzież w Niemczech coraz mniej akceptuje nauczanie Kościoła na temat małżeństwa i rodziny. Z ankiet wynika, jak piszą biskupi, że „współżycie przedmałżeńskie jest niemalże powszechną rzeczywistością. Prawie wszystkie pary, które proszą o ślub kościelny, mieszkają już od wielu lat razem”.
Przewodniczący komisji niemieckiego episkopatu ds. młodzieży, bp Stefan Oster, przyznaje w tym samym dokumencie samokrytycznie, że biskupi „mogliby intensywniej wdrożyć w życie przebudzenie misyjne, którego domaga się Papież Franciszek”.
Zgodnie z jego prośbą niemieccy biskupi opisują też trzy projekty duszpasterskie godne naśladowania. Pierwszy to „Nightfever”, międzynarodowa inicjatywa powstała w 2006 r. w Bonn. Skupia ona młodzież na wspólnej wieczornej modlitwie. Drugi projekt to społeczna „Akcja 72 godzin”, a trzeci to „Basical”, proponujący młodzieży zamieszkanie przez rok we wspólnocie studentów celem odkrycia swojego powołania.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.