– Benedykt XVI zajmuje takie samo stanowisko w kwestii sekularyzacji, globalizacji i zasad moralnych jak Kościół prawosławny – powiedział Cyryl I zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) podczas wczorajszego spotkania z biskupami w Moskwie.
– Nasze stanowiska współbrzmią w wielu problemach z jakimi konfrontują się chrześcijanie we współczesnym świecie – powiedział Cyryl I mówiąc o relacjach katolicko-prawosławnych.
– Wzajemne zrozumienie odnośnie ochrony godności człowieka wielokrotnie znajdowało wyraz podczas licznych spotkań katolicko-prawosławnych – powiedział Cyryl I i przypomniał spotkanie przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu, abp. Hilariona z Benedyktem XVI jakie miało miejsce w Watykanie we wrześniu 2009 r. oraz zeszłoroczne grudniowe rozmowy teologiczne przedstawicieli jego Kościoła z niemieckim episkopatem.
Patriarcha nic nie wspomniał o ewentualnym spotkaniu z Benedyktem XVI, o czym od dawna się spekuluje.
Patriarcha Cyryl z dystansem mówił o relacjach RKP z Radą Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD). Jak donosi rosyjska agencja informacyjna Interfax skrytykował wybór bp Margot Käßmann na przewodniczącą EKD.
Wygrał w pierwszej turze. Do powtórzonych nie został dopuszczony.
ISW: brak danych wywiadowczych z USA skutkuje pogorszeniem sytuacji Ukraińców w obwodzie kurskim.
Poranny komunikat o stanie zdrowia przebywającego w szpitalu papieża.
Rejon stał się centrum zorganizowanej przestępczości, handlu bronią, narkotykami i ludźmi.
Stwierdza w wywiadzie dla belgijskiego tygodnika “Le Vif” ukraiński filozof prof. Konstantyn Sigow.