Odnawialne źródła energii stanowiły w 2009 r. 61 proc. ogółu zainstalowanych nowych mocy generowania energii elektrycznej. Najważniejszym źródłem energii odnawialnej była w ub. r. energia wiatrowa (39 proc. ogółu nowego potencjału wobec 35 proc. w 2008 r.) - ogłosiło Europejskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (EWEA) w komunikacie prasowym ze środy.
W ub. r. wyłączono z użytku więcej elektrowni węglowych i nuklearnych niż uruchomiono. 26 proc. nowych mocy produkcyjnych wniósł gaz, zaś 16 proc. energia słoneczna.
Według komunikatu nakłady na instalacje służące do generowania prądu z wiatru sięgnęły w ub. r. 13 mld euro (z czego 1,5 mld euro to inwestycje na morzu). Inwestycje w energię z wiatru w całej UE osiągnęły w ub. r. moc 10.131 MW, co oznacza przyrost o 23 proc. rdr.
2009 r. był drugim z rzędu, gdy energia wiatrowa znalazła się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o nowy potencjał generowania mocy. Po raz drugi z rzędu inwestycje w odnawialne źródła energii przewyższyły inwestycje w surowce kopalniane i elektrownie atomowe.
Według dyrektora wykonawczego EWEA Christiana Kjaera "dane dowodzą, iż energia elektryczna otrzymywana z wiatru idąca w parze z innymi technologiami wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz przestawianiem się z węgla na gaz, powodują duże zmniejszenie się emisji CO2, pobudzają nowe dziedziny gospodarczej aktywności i miejsca pracy".
Kjaer obawia się, że sukcesu z ub. r. może się nie udać powtórzyć z powodu większych trudności z uzyskaniem źródeł finansowania w następstwie niedawnego kryzysu na rynku kredytowym.
Największy potencjał generowania energii z wiatru zainstalowano w 2009 r. w Hiszpanii (2.459 MW), Niemczech (1.917 MW), Włoszech (1.114 MW), Francji (1.088 MW) oraz W. Brytanii (1.077 MW).
Ogólny unijny potencjał produkcji mocy z wiatru na koniec 2009 r. wyniósł 74.767 MW wobec 64.719 MW na koniec 2008 r. Największy potencjał mają Niemcy przed Hiszpanią, Włochami, Francją i W. Brytanią.
Do EWEA należy 90 proc. światowego rynku energii otrzymywanej z wiatru. Organizacja ma 600 członków z 60 państw w tym producentów turbin, dostawców części, instytuty badawcze, krajowe towarzystwa popierające rozwój energii z odnawialnych źródeł, dostawców prądu, towarzystwa ubezpieczeniowe itd.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.