"Masoni są kompletnie poza Kościołem"

Dla Kościoła dialogu, Kościoła Soboru Watykańskiego II masoni nie są ani bliscy, ani dalecy; są kompletnie poza Kościołem, są ekskomunikowani – powiedział bp Antonio Staglianò podczas spotkania z przedstawicielami włoskiej masonerii.

W Syrakuzach na Sycylii odbyła się sesja zorganizowana przez Lożę Wielkiego Wschodu Włoch pod tytułem: „Kościół i masoneria, tak bliscy, a tak dalecy?”. Wydarzenie to miało charakter w pewnym sensie przełomowy, bo w dyskusji uczestniczył również katolicki biskup. Wywołało to sporo kontrowersji, ponieważ można było odnieść wrażenie, że Kościół chce się pojednać z masonerią. Tak jednak nie było. Bp Staglianò wyjaśnił, że na spotkanie z włoską masonerią poszedł z posłuszeństwa słowom Jezusa, który posyła swoich uczniów jak owce między wilki i każe im kochać swych nieprzyjaciół.

"Jako biskup, a przede wszystkim jako teolog chciałem im wytłumaczyć, że nie należą do komunii Kościoła” – podkreślił ordynariusz sycylijskiej diecezji Noto. Dodał, że zdecydował się na spotkanie z masonami również ze względu na tych, którzy są zdezorientowani i twierdzą, że można należeć do masonerii, a zarazem chodzić do kościoła, a nawet przystępować do Komunii. „Jest to niemożliwe. A że niektórzy twierdzą, iż do masonerii należą też pewni księża i biskupi, to właśnie dlatego potrzebna była miarodajna obecność biskupa, który powie jasno, że nie jest to możliwe. Bo jeśli jakiś katolik, a przy tym ksiądz czy biskup, należy do masonerii, to znaczy, że nie przejmuje się ekskomuniką i ma problemy ze swą katolicką tożsamością” – powiedział bp Staglianò. Podkreślił on, że mason, który chodzi do kościoła i przystępuje do Komunii jest człowiekiem zepsutym, skorumpowanym. „Pan Jezus właśnie takich ludzi ostrzega, że kiedy umrą i będą pukać do Ojca Niebieskiego, to On im odpowie: «nie znam was»” – dodał włoski biskup.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Maciej
  15.11.2017 10:33
  Szanowna redakcjo!
  Co to za tytuł artykułu? Biskup mówi jak jest, a nie odrzuca "gest pojednania", czy cokolwiek innego. Masoneria chce zniszczyć Kościół, a świat zmienić, by zupełnie nie przypominał on tego z Bożego Zamysłu.
 • S
  15.11.2017 11:15
  Polecam przeczytać tzw. "Przymierze nowoczesnej teologii z filozofią ku obaleniu Religii Chrystusowej", o którym można przeczytać w "Przeglądzie Katolickim" z XIX wieku (rocznik XI, nr 52 z dnia 25 grudnia 1873 roku).
 • mała
  17.11.2017 13:23
  wolnomularstwo a masoni to w tej sytuacji dwie inne rzeczy
 • wołający na puszczy
  17.11.2017 13:59
  Tych, którzy mają wątpliwości co do proweniencji masonerii i skutkowaniem przynależności do niej jako aut z przynależności do społeczności wiernych (wiernych kościołowi i Bogu ! ), radzę się wnikliwie zapoznać z moim wpisem . Będzie to tylko dotknięcie istoty rzeczy. Na początek wskazówka , gdzie leży w przykazaniach Bożych zakaz przynależności do takich organizacji, skoro ma on skutkować ekskomuniką automatyczną . Tutaj rozwikłam człony tego fragmentu dodając uwagi w nawiasach : " Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! -(Nie będziesz dwom panom służył" Bogu i mamonie" , bo takie wyznawanie wiary jest nierządem wobec Boga.Nierząd , to sprzeniewierzenie , w tym wypadku miłości , tej " z całego serca swego,
  z całej duszy swojej, z całej myśli swojej, ze wszystkich sił swoich") .Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego-( Odnoszono to do rzeźb i malowideł , a jest tutaj ukryta metafora ,oznaczająca odzwierciedlenie na ziemi postaci i obrazu zwierzchności i panowania (tzw. lwy)sprzeciwiające się Bogu , o czym wspomina św. Paweł . To realne pierwiastki duchowe wrogie kościołowi i Bogu , a mające władzę na ludzkimi myślami i wyborami oraz budujące na ziemi królestwa doczesne - jeden z obywateli tego świata z przyp. o synu marnotrawnym), co jest na niebie wysoko- (" zło na wyżynach niebieskich " , o którym napomknął św. Paweł - jest to bardzo rozległy temat ,czego tutaj nie rozwinę, bo nie zdołam w takim formacie tekstu ), ani tego, co jest na ziemi nisko-( to dotyczy szczególnie tego co w ludzkich oczach złe i podłe ), ani tego, co jest w wodach pod ziemią!-( Ziemią jest ludzkość , a wody pod nią , to wszelaki duch nad którym ma człowiek panować a nie ulegać pokusie od niego ! ) .Nie będziesz oddawał im pokłonu( nie będziesz się przed nimi uniżał ! )i nie będziesz im służył- ( nie będziesz wykonywał ich natchnień i poleceń ), ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym- ( o to co należy się tylko Bogu: miłość największa , najdoskonalsza sztuka i piękno sprowadzane za pomocą talentów od Niego oraz cześć i uwielbienie ) , który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą- (tutaj jest zawarty grzech przeciw Duchowi Świętemu ). Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań."- ( Tutaj natomiast błogosławieństwo według tych słów;" Stół dla mnie zastawiasz
  wobec mych przeciwników;
  namaszczasz mi głowę olejkiem;
  mój kielich jest przeobfity4.
  6 Tak, dobroć i łaska pójdą w ślad za mną
  przez wszystkie dni mego życia
  i zamieszkam w domu Pańskim
  po najdłuższe czasy. " .). O. M.M. Kolbe ułożył modlitwę ,którą pamiętam ,że modliła się moją babcia i rodzice
  ,ale potem marszruta " poprawności politycznej " w kościele nakazała rozmydlić jej wymowę. Oto ona: " „O Maryjo, bez zmazy pierworodnej poczęta-(zmaza pierworodna to przerwanie pasma żywota pierwszych rodziców- Maryja była od tego zachowana ) , módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy i za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają , a zwłaszcza za masonami i poleconymi Tobie”. Taka modlitwa przynosi nieraz skutek , czego świadectwo dał nasz wieszcz narodowy A. Mickiewicz ,a wy te słowa wypowiadacie nie rozumiejąc ich ." Panno Święta, co jasnej bronisz Częstochowy

  I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy

  Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!

  Jak mnie dziecko(dziecko Maryi) do zdrowia powróciłaś cudem

  (Gdy od płaczącej matki (ziemska matka prosząca Boga o nawrócenie syna po tym jak przystąpił do wolnomularstwa we Francji) pod Twoją opiekę

  Ofiarowany(matka Mickiewicza powierzyła nawrócenie jej syna Pani Jasnogórskiej), martwą podniosłem powiekę(odzyskał wzrok i życie w Bogu)

  I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu

  Iść za wrócone życie(wyrwanie z paszczy lwa) podziękować Bogu),

  Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono...-(łonem ojczyzny , które rodzi jej synów jest patriotyzm ,a nie służba światowym mocarstwom , tym widzialnym i niewidzialnym).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  22°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  27°C Środa
  wieczór
  wiecej »