Szkolenie dla księży Polskiej Misji Katolickiej

W dniach 1-5 lutego w Domu Polonijnym Concordia w Herdorf-Dermbach odbywa się szkolenie dla kapłanów Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Bierze w nim udział 15 wikariuszy, którzy w ostatnich latach podjęli pracę duszpasterską w polskich parafiach na terenie Niemiec. Są to księża diecezjalni, salezjanie i jeden redemptorysta.

Tematy wykładów wprowadzają w specyfikę pracy wśród Polonii niemieckiej. Rys historyczny duszpasterstwa polskojęzycznego w Niemczech, którego początki sięgają połowy XIX w., przedstawił ks. K. Kosicki. Ks. W. Miehle z Konferencji Episkopatu Niemiec przedstawił struktury Kościoła katolickiego w Niemczech i wskazał różne pola współpracy z lokalnymi wspólnotami parafialnymi. Skomplikowana sytuacja wyznaniowa w Niemczech, historia protestanckich Kościołów i związków wyznaniowych, wysiłki ekumeniczne oraz realia życia w diasporze były tematem wykładu ks. Bogusława Banacha. Różnorodność religijna i wyznaniowa ma swoje konsekwencje także dla życia małżeńskiego i rodzinnego. Związane z tym problemy duszpasterskie omówił ks. A. Majewski z sądu biskupiego w Limburgu. Wobec wzrastającej liczby małżeństw mieszanych, w których jedna ze stron jest katolicka (polskiego pochodzenia) a druga wyznania ewangelickiego lub też przynależy do innej religii (np. islamu) albo w ogóle jest bezwyznaniowa, temat ten okazał się bardzo aktualny, sprowokował wiele pytań i wymagał wielu wyjaśnień (przepisy prawa małżeńskiego, różna praktyka w przygotowaniu do małżeństwa, sporządzanie protokołów przedślubnych, udzielanie sakramentu). Posługę sakramentalną w realiach Kościoła w Niemczech i jej specyfikę przedstawił o. R. Cicholaz OFM pracujący w duszpasterstwie niemieckim w Kamp-Bornhofen. Do priorytetów duszpasterstwa polonijnego należą: sprawowanie sakramentu pokuty, pielęgnowanie pobożności eucharystycznej i maryjnej oraz troska o polską kulturę i język – m. in. te tematy poruszyli ks. R. Mroziuk i ks. T. Puszcz TChr. Sprawy cywilno-prawne i bytowe omówił mecenas E. Ropel z Giessen.

Wykładom towarzyszy codzienna Msza św. oraz wspólna modlitwa brewiarzowa. Organizatorem szkolenia był Rektorat Polskiej Misji Katolickiej pod przewodnictwem ks. Stanisława Budyna.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »