W dniach 1-5 lutego w Domu Polonijnym Concordia w Herdorf-Dermbach odbywa się szkolenie dla kapłanów Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Bierze w nim udział 15 wikariuszy, którzy w ostatnich latach podjęli pracę duszpasterską w polskich parafiach na terenie Niemiec. Są to księża diecezjalni, salezjanie i jeden redemptorysta.
Tematy wykładów wprowadzają w specyfikę pracy wśród Polonii niemieckiej. Rys historyczny duszpasterstwa polskojęzycznego w Niemczech, którego początki sięgają połowy XIX w., przedstawił ks. K. Kosicki. Ks. W. Miehle z Konferencji Episkopatu Niemiec przedstawił struktury Kościoła katolickiego w Niemczech i wskazał różne pola współpracy z lokalnymi wspólnotami parafialnymi. Skomplikowana sytuacja wyznaniowa w Niemczech, historia protestanckich Kościołów i związków wyznaniowych, wysiłki ekumeniczne oraz realia życia w diasporze były tematem wykładu ks. Bogusława Banacha. Różnorodność religijna i wyznaniowa ma swoje konsekwencje także dla życia małżeńskiego i rodzinnego. Związane z tym problemy duszpasterskie omówił ks. A. Majewski z sądu biskupiego w Limburgu. Wobec wzrastającej liczby małżeństw mieszanych, w których jedna ze stron jest katolicka (polskiego pochodzenia) a druga wyznania ewangelickiego lub też przynależy do innej religii (np. islamu) albo w ogóle jest bezwyznaniowa, temat ten okazał się bardzo aktualny, sprowokował wiele pytań i wymagał wielu wyjaśnień (przepisy prawa małżeńskiego, różna praktyka w przygotowaniu do małżeństwa, sporządzanie protokołów przedślubnych, udzielanie sakramentu). Posługę sakramentalną w realiach Kościoła w Niemczech i jej specyfikę przedstawił o. R. Cicholaz OFM pracujący w duszpasterstwie niemieckim w Kamp-Bornhofen. Do priorytetów duszpasterstwa polonijnego należą: sprawowanie sakramentu pokuty, pielęgnowanie pobożności eucharystycznej i maryjnej oraz troska o polską kulturę i język – m. in. te tematy poruszyli ks. R. Mroziuk i ks. T. Puszcz TChr. Sprawy cywilno-prawne i bytowe omówił mecenas E. Ropel z Giessen.
Wykładom towarzyszy codzienna Msza św. oraz wspólna modlitwa brewiarzowa. Organizatorem szkolenia był Rektorat Polskiej Misji Katolickiej pod przewodnictwem ks. Stanisława Budyna.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.