W przeddzień Dnia Bezpiecznego Internetu UOKiK przestrzega przed niebezpieczeństwami w sieci, m.in. przy ściąganiu pilików i kupowaniu towarów od niesprawdzonych sprzedawców. W opinii Urzędu wiedza na temat wirtualnych zagrożeń jest niewielka.
Z badań GFK Net Index - na które powołuje się UOKiK - wynika, że polski internauta przede wszystkim rozmawia przez komunikatory, szuka danych oraz materiałów rozrywkowych. Pliki ściąga 20 proc. badanych, a jedna trzecia ankietowanych kupuje w sieci.
"Zanim ściągniesz pliki, przeczytaj regulamin" - tym hasłem UOKiK ostrzega przed sytuacją, w której internauta zachęcony informacją o darmowej usłudze loguje się na stronie, akceptuje regulamin i szuka np. filmu do pobrania. Po kilku dniach dostaje wezwanie do zapłaty. W takiej sytuacji - jak informuje Urząd - warto skorzystać z bezpłatnej porady prawnej jednego z ponad 370 rzeczników konsumentów.
Urząd przypomina, że z umowy zawartej przez internet można zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych opłat - należy powiadomić o tym na piśmie właściciela portalu w ciągu 10 dni od jej zawarcia. UOKiK jednak radzi, aby bez względu na to z jakich usług korzystamy, zawsze zapoznać się z regulaminem, w którym zawarte są informacje o zasadach korzystania z wybranej usługi, jej cenie i sposobie składania reklamacji, a także warunkach odstąpienia od umowy.
UOKiK przypomina też, że przed skorzystaniem z telefonicznych, płatnych porad lub wzięciem udziału w jakimkolwiek konkursie (o którym informacje znajdujemy w internecie) należy zawsze sprawdzić cenę minuty połączenia lub koszt wysłania smsa. Ta informacja powinna znajdować się w regulaminie, obok informacji organizatora o sobie oraz danych, które pozwolą ocenić czy skorzystanie z usługi lub gra o obiecaną nagrodę rzeczywiście się opłaca.
UOKiK przestrzega też przed kupowaniem w sieci. Jako przykład podaje sklep internetowy ze sprzętem AGD, gdzie towar sprzedawany jest znacznie taniej niż w innych firmach. Warunkiem jest szybka wpłata na konto. Strona internetowa nie zawiera wymaganych prawem informacji, ale nie budzi podejrzeń. Po wpłaceniu pieniędzy towar do klienta nie dociera i okazuje się, że firma nie istnieje.
Dlatego, jak przypomina UOKiK, trzeba sprawdzić, czy strona internetowa za pomocą której dokonujemy zakupów zawiera podstawowe informacje o sprzedawcy. Przed dokonaniem transakcji klienci powinni też sprawdzić, czy przedsiębiorca zarejestrował działalność gospodarczą - pomocne będą numery KRS czy REGON. W sytuacji, w której towar dotarł, ale nie jesteśmy zadowoleni z zamówienia, mamy prawo do zwrotu produktu w ciągu 10 dni.
We wtorek w Polsce obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma przypomnieć użytkownikom o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci i upowszechniać wiedzę o cyberprzestępczości oraz ujawnianiu danych osobowych w sieci. W Polsce organizowany jest od 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje, NASK oraz Fundację Orange. We wszystkich krajach Unii Europejskiej obchodom DBI towarzyszy kampania medialna poświęcona ochronie prywatności w internecie - "Think B4 U post!"; w Polsce pod hasłem "Pomyśl zanim wyślesz."
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.