Zaniósł do nieba nasze krzyże

Morze kolorowo ubranych osób uczestniczyło w pogrzebie śp. ks. Andrzeja Szpaka, duszpasterza "młodzieży różnych dróg". To było największe w historii "szpakowisko".

Przyjaciele i wychowankowie "Szpaka" (lubił, gdy tak o nim mówiono), którzy do Krakowa przyjechali z całej Polski, 25 listopada już od wczesnego ranka gromadzili się przy kościele św. Stanisława Kostki na Dębnikach. Tu odprawiona została pogrzebowa Msza św., której przewodniczył bp Antoni Długosz. Nie było to jednak ostatnie pożegnanie zmarłego 18 listopada kapłana, co podkreślał ks. Adam Parszywka, prowincjał krakowskich salezjanów.

- To dziękczynienie Bogu za tego wspaniałego i oryginalnego, zdolnego i szalonego, prostego i kochającego salezjanina - mówił ks. Parszywka. Przypomniał również swoją ostatnią rozmowę ze "Szpakiem". - Powiedziałem mu, że gdy przyjdzie ten czas, zwołamy największe w historii "szpakowisko" i że na pewno zlecą się wtedy wszystkie "szpaki". Andrzej nie mógł już wtedy mówić. Po jego twarzy popłynęły łzy, a jednocześnie zaczął się śmiać z perspektywy tego "szpakowiska" - wspominał ks. Adam.

W homilii zauważył z kolei, że fenomen ks. Szpaka, który przyciągał do siebie tysiące ludzi, polegał na tym, iż przyjął on od Boga dar wolności i miłości, a następnie złożył je Bogu w ofierze, by się Nim karmić.

Kazanie zakończyło się odtworzeniem nagrania pieśni "Kiedy będę do Ciebie szedł" w wykonaniu ks. Andrzeja. Zebrani słuchali jej ze łzami w oczach, a gdy wybrzmiał ostatni dźwięk, rozległy się gromkie oklaski.

Podczas Eucharystii nikogo nie dziwiło też, że osób ubranych na czarno długo można by szukać. Większość z obecnych wyciągnęła bowiem z szaf najbardziej kolorowe ubrania, by pogrzeb ks. Andrzeja nie był pogrzebem standardowym. Kobiety miały też na głowie wianki, które znalazły się potem na grobie "Szpaka".

A jak wspominali ks. Andrzeja ci, którym był on bliski?

- "Szpaka" poznałem 18 lat temu, w sylwestra 1999 r. W Warszawie podszedł wtedy do mnie jakiś uśmiechnięty chłopak i zapytał, gdzie spędzę tę noc. Odpowiedziałem, a on na to: "Nie idź tam, chodź na zlot Hiszpanów" - wspomina Seweryn Dzierżak. W pierwszej chwili ucieszył się, ale gdy już szli, zaczął myśleć, o jakich Hiszpanów chodzi. Okazało się, że chodzi o zlot "szpaków", wychowanków ks. Szpaka, którzy nazywali siebie Hiszpanami. - Pomyślałem wtedy: "Sylwester z księdzem. Lepiej być nie może...". Daleko mi wtedy było do Boga i Kościoła - śmieje się Seweryn.

Ks. Szpak przyszedł do uczestników zlotu przed północą i zapytał, czy gdy wybije 12.00, chcą mieć imprezę czy Mszę św. - Ja chciałem imprezy, ale większość Mszy. Więc i ja w ten sposób wszedłem w 2000 rok. Tak zaczęło się moje nawrócenie - opowiada S. Dzierżak. Przekonuje też, że choć ks. Szpak był kojarzony przede wszystkim jako kapłan od hippisów, tak naprawdę był księdzem dla każdego człowieka. - Wszystkich chciał prowadzić do nieba, a niektórych prowadził nawet kilkadziesiąt lat. Gdy umierał, zastanawiałem się, dlaczego na koniec musi tak cierpieć. Powinien iść prosto do nieba. I zrozumiałem: on przecież całe życie zbierał nasze krzyże i zaniósł je do nieba - mówi Seweryn.

W ostatnich dniach życia ks. Andrzeja, gdy był on jeszcze świadomy, Seweryn wraz z żoną czytał mu listy napisane przez "szpaków" z całego świata. - Słuchał tego ze wzruszeniem. A kiedy skończyliśmy, powiedział: "Dziękuję wam. Przebaczam wszystko (bo niektórzy prosili o przebaczenie) i proszę o przebaczenie. Kocham was..." - dodaje S. Dzierżak.

Śp. ks. Andrzej Szpak spoczął w grobowcu księży salezjanów na cmentarzu Rakowickim.

Warto dodać, że pierwsza część "szpakowiska" odbyła się w piątkowy w seminarium ojców salezjanów. Trwało tam modlitewne czuwanie połączone z Adoracją Najświętszego Sakramentu, uwielbieniem i świadectwami.

Fenomen ks. Andrzeja Szpaka - pogrzebowe kazanie ks. Adama Parszywski SDB, zakończone pieśnią w wykonaniu "Szpaka":

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gościówa
  25.11.2017 17:22
  Byłam na pogrzebie naszego wspaniałego i WIELKIEGO kapłana. Dziękuję Bogu za Niego i jestem pewna, że będzie się ks. Andrzej wstawiał za nami grzesznikami tam w Niebie. Mam głębokie przekonanie o Jego świętości. Bardzo, bardzo będzie Księdza brakować tutaj! Oby znalazł się kontynuator licznych dzieł Księdza Szpaka, a Kościół Święty docenił tego zacnego kapłana i wspaniałego salezjanina. Dziękuję z całego serca i w imieniu swojej rodziny, to był zaszczyt móc korzystać z Księdza posługi!
 • PT
  25.11.2017 17:35
  "Powinien iść prosto do nieba. ... on przecież całe życie zbierał nasze krzyże i zaniósł je do nieba. "

  Znowu ludzie stawiają się w miejscu samego Boga, znowu mamy ekspresową kanonizację, znowu bez żadnego badania kandydata i odpowiedniego procesu. Zachowajmy nasze poglądy, odczucia i uczucia dla siebie, a pozostawmy Bogu sąd nad człowiekiem, bo do Niego należy Sąd, nie do ludzi. Dla zmarłych prośmy z pokorą o zbawienie, a dla dusz czyśćcowych o skrócenie kary, bo tylko taka postawa jest katolicka.

  I jeszcze pewna uwaga. Przed SW2 żywi na pogrzebie i po nim modlili się o życie wieczne dla zmarłego. Dzisiaj pogrzeby coraz bardziej przypominają kanonizację, jakby człowiek po śmierci szedł prosto do nieba bez względu na swoją wiarę i uczynki, a nie na Sąd Boży, którego wynikiem może być nie tylko niebo, ale i czyściec, i piekło. Naprawdę jest to zupełne nieporozumienie.

  Polecam tłumaczenie artykułu w Catholic Herald: http://www.bibula.com/?p=98001
 • Helenka
  25.11.2017 18:48
  Nie bal sie innosci I biedy ludzkiej. Nie o kazdym kaplanie mozna to powiedziec. RIP
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  2°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  6°C Wtorek
  dzień
  wiecej »