Dwie trzecie oczekiwań Solidarności ws. handlu w niedziele została spełniona w przyjętej ustawie - powiedział przedstawiciel związku Alfred Bujara. Zapowiedział, że "S" będzie walczyć o objęcie ustawą też e-handlu oraz centrów logistycznych.
Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność" powiedział PAP, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele "spełnia dwie trzecie oczekiwań związku". "Ta jedna trzecia cały czas czeka na spełnienie" - dodał. Ocenił, że "można powiedzieć, że przyjęta ustawa satysfakcjonuje związek, ale nie do końca".
Podkreślił, że "jest to początek zmian, jeśli chodzi o warunki i standardy w sektorze handlu, taki po 28 latach powrót pracowników handlu do Europy". "Dla nas, dla pracowników handlu dzisiejszy +czarny piątek+ jest dobrym piątkiem" - dodał żartobliwie.
Przypomniał, że związek oczekiwał wprowadzenia zakazu handlu w cztery niedziele już od przyszłego roku. "Nie udało się tego osiągnąć, ale mamy w ustawie zapisany kalendarz dochodzenia do wszystkich niedziel" - dodał. "Jesteśmy o tyle usatysfakcjonowani, że jest +twardy zapis w ustawie+ dochodzenia do wszystkich wolnych niedziel, bo wcześniej istniało zagrożenie, że nie będzie tego kalendarza" - tłumaczył.
Powiedział, że związek ma uwagi do dwóch kwestii, które przewidywał projekt, a które nie znalazły się w przyjętej ustawie. Wyjaśnił, że chodzi o to, że z ustawy "wyrzucone zostały centra logistyczne i dystrybucyjne". "Tam, za murami, gdzie opinia publiczna nawet nie ma możliwości zobaczyć w jakich warunkach pracują tysiące ludzie, oni nie będą mieli wolnej niedzieli" - argumentował Bujara. Zapowiedział, że związek "będzie się cały czas domagał wpisania do ustawy także centrów logistycznych i dystrybucyjnych". Przypomniał, że zgodnie z zapisami obywatelskiego projektu ustawy przygotowanego przez Solidarność praca w niedziele w tych przedsiębiorstwach byłaby dopuszczalna za zgodą pracownika i dodatkowym wynagrodzeniem.
Zwrócił uwagę, że "z ustawy +został wyjęty+ też e-handel, z uwagi na notyfikację". Bujara powiedział, że "tutaj rząd zagwarantował związkowi, że będzie notyfikować tę kwestię i później ustawa w tym miejscu zostanie znowelizowana". Wyraził nadzieję, że "ustawa obejmie e-handel w ciągu najbliższego roku".
Bujara zaznaczył też, że "gdyby okazało się, że pracodawcy znaleźliby sposoby na +obejście ustawy+ to rząd obiecał, że będzie monitorować sytuacje w tym zakresie i znowelizuje ustawę, gdyby okazało się to możliwe". "Wiemy, że pracodawcy "będą wszystko robili, żeby w jakiś sposób obchodzić zakaz" - dodał.
Pytany, czy Solidarność będzie próbowała wprowadzić do ustawy zmiany podczas jej procedowania w Senacie, Bujara wyraził przypuszczenie, że w tych dwóch najważniejszych sprawach, do których związek ma zastrzeżenia, nie będą raczej możliwe zmiany. "Bo to byłyby bardzo istotne, systemowe zmiany" - wyjaśnił.
Uchwalona ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.