Kiedy żołnierz może użyć siły?

W ocenie szefa MON Bogdana Klicha, jedną z najważniejszych zmian w zakresie zasad użycia broni na misjach będzie stworzenie wyraźnej podstawy prawnej pozwalającej naszym żołnierzom na wykorzystywanie siły, nie tylko w odpowiedzi na bezpośredni atak.

"Jedną z istotnych zmian jest uprawnienie do wyprzedzającego użycia broni w sytuacji, kiedy grozi zamach na żołnierza lub jakąś osobę oraz dla zabezpieczenia jednostki i mienia" - podkreślał w środę na konferencji prasowej w Warszawie szef MON.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji, dzięki którym zasady użycia broni przez polskie siły zbrojne na misjach będą wpisane do ustaw. "To jest uzupełnienie istotnej luki prawnej" - ocenił Klich.

Do tej pory podstawą prawną regulującą zasady i warunki użycia siły przez polskich żołnierzy poza granicami państwa były ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz akty prawne wydane przez komórki organizacji międzynarodowych, którym polskie jednostki były podporządkowane w czasie operacji wojskowych (np. NATO).

W ocenie ministra, regulacja - jeśli zostanie zaaprobowana przez parlament - zwiększy poczucie bezpieczeństwa żołnierzy na misjach. "Żołnierze będą mieli świadomość, że stoi za nimi prawo, a nie prokurator czy żandarm" - uważa szef MON.

W myśl nowelizacji żołnierze na zagranicznych misjach mieliby ustawową podstawę do stosowania środków przymusu bezpośredniego, użycia broni i innego uzbrojenia m.in. w celu odparcia bezpośredniego i bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność osoby oraz w celu przeciwdziałania czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu, przeciwko osobie ściganej przez wojsko, niepodporządkowującej się wezwaniu do natychmiastowego porzucenia broni lub innego niebezpiecznego narzędzia, którego użycie może zagrozić życiu, zdrowiu lub wolności osoby, przeciw usiłującemu odebrać żołnierzowi broń, wobec zamachowców, czy aby udaremnić ucieczkę.

Projekt przewiduje, że broni palnej nie używa się wobec kobiet o widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat, starców oraz osób o widocznym kalectwie, chyba że okoliczności wskazują na konieczność użycia broni (np. podejrzenie zamachu). Żołnierze uzyskaliby ustawową podstawę do wyprzedzającego użycia broni, innego uzbrojenia oraz wszelkich dozwolonych środków dla zapewnienia samoobrony, ochrony sprzętu i miejsca stacjonowania. Przepisy podkreślają, że użycie broni może nastąpić "tylko na rozkaz dowódcy jako szczególny i ostateczny środek".

"Użycie broni i innego uzbrojenia powinno następować w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę i nie narażać innych osób na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. O ile sytuacja na to pozwala oraz nie wynika to wprost z celu realizacji zadania, użycie broni i innego uzbrojenia przeciwko osobie nie powinno zmierzać do pozbawienia jej życia" - głosi projekt.

Zapisano w nim, że minister obrony narodowej ustala dla każdej operacji zagranicznej z udziałem Sił Zbrojnych RP tzw. ograniczenia narodowe w Polskich Kontyngentach Wojskowych dotyczące m.in. użycia jednostek wojskowych, warunki i sposób stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni i innego uzbrojenia.

Szef MON podkreślał w środę, że proponowane rozwiązania nie oznaczają, że żołnierze "działali dotychczas w próżni". "Każdy z nich ma książeczkę zawierającą zasady użycia broni. Zawsze tak było i tak w dalszym ciągu będzie" - dodał. Nie miało to jednak umocowania ustawowego.

Projekt trafi teraz do Sejmu. Po ewentualnym uchwaleniu i podpisaniu przez prezydenta nowe przepisy powinny obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • martin
  10.02.2010 20:52
  W starych złych czasach, gdy ubrali mnie w kamasze i zielony kubraczek było coś takiego w regulaminie służby garnizonowej i wartowniczej jak par 186 (jak dobrze pamiętam) czyli prawo użycia broni. Określało ono kilka przypadków kiedy żołnierz miał prawo i obowiązek użycia broni. Było tam o odparciu bezpośredniej napaści na osoby i mienie oraz procedura ze strzałem ostrzegawczym włącznie. W warunkach bojowych (mówcie co chcecie, ale tak jest ma misjach - to nie imieniny u cioci) o użyciu broni decyduje na miejscu żołnierz. Jego ocena sytuacji jest decydująca. Z tego względu zasady takie powinny być krótkie i jednoznaczne a nie zajmować trzy tomy z obrazkami i nakładać wymóg zapytania ewentualnego agresora o wiek, zapatrywania polityczne i pewnie jeszcze wypełnienia WZ ze znaczkami opłaty skarbowej na zużytą amunicję.
 • Mateusz
  12.02.2020 21:14
  Ta ustawa nic nie wnosi, żenada
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »