Za jego namową św. Hieronim opracował przekład Pisma Świętego.
Damazy urodził się około 305 r. w Rzymie. Był synem Antoniusza, rzymianina pochodzenia hiszpańskiego, kapłana, a może nawet biskupa. W owym czasie celibat nie obowiązywał w Kościele tak ściśle jak obecnie. Była to rodzina na wskroś katolicka, skoro również siostra św. Damazego, św. Irena, została wyniesiona na ołtarze.
Za papieża Liberiusza Damazy był diakonem i prezbiterem. Wraz z nim udał się na wygnanie, na które papież został skazany przez ariańskiego cesarza Konstansa. Po powrocie do Rzymu Damazy poparł antypapieża Feliksa II. Śmierć Liberiusza spowodowała jednak krwawe zmagania o godność papieską. Grupa zwolenników Liberiusza zgromadziła się w bazylice juliańskiej wybierając i konsekrując diakona Ursyna. Większość kapłanów i laikatu opowiedziała się natomiast za Damazym. Doszło do krwawych walk. Damazy zajął bazylikę na Lateranie i w 366 r. został konsekrowany. Kierował Kościołem przez 18 lat.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Za czasów kierowania Kościołem przez Damazego szerzyły się liczne herezje, m.in. arianizm, macedonianizm i apolinaryzm. W swoich 10 listach do biskupów Wschodu papież wyjaśniał doktrynę katolicką wobec ówczesnych błędów. Dla ich potępienia i wyjaśnienia nauki Kościoła zwołał dwa synody do Rzymu (371 i 374). Zezwolił także na zwołanie II Soboru Powszechnego - do Konstantynopola w 381 roku, na którym 150-ciu biskupów ze Wschodu potępiło wspomniane błędy.
Dzięki wpływom papieża ogłoszony został edykt, uznający chrześcijaństwo za religię państwową. Damazy zajął się także sprawą uporządkowania cmentarzy i grobów męczenników. Sam jako poeta na wielu nagrobkach zostawił własne utwory. Do naszych czasów dochowało się ich ok. 60. Zmarł 11 grudnia 384 r.
W ikonografii św. Damazy przedstawiany jest w ornacie, z tiarą i pastorałem, czasami jako papież spoczywający na tronie. Jego atrybutami są: książka, pastorał i pierścień z diamentem, będącym aluzją do jego imienia - „adamas” (diament).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.