Hiszpania: kongres chrześcijańsko-islamski

W Granadzie odbył się międzynarodowy kongres „Chrześcijaństwo, islam i współczesność”. W jego obradach wziął udział kard. Jean Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, oraz przedstawiciele świata islamu m. in. z Tunezji i Maroka.

Jak wyjaśnili organizatorzy, celem kongresu było przeanalizowanie postawy islamu i chrześcijaństwa w obecnym świecie oraz sformułowanie pytań, które chrześcijanie chcieliby postawić muzułmanom, a muzułmanie chrześcijanom, przy zachowaniu klimatu wolności, uczciwości i wzajemnego szacunku. „Wiele osób ze świata nauki i kultury podkreśla, że pokój na świecie nie jest możliwy bez wspólnego wysiłku religii. To zaś wymaga dialogu, który w przypadku chrześcijan i muzułmanów nie jest łatwy z racji ran, jakie powstały w przeszłości”.

Obecny terroryzm islamski nie znajduje usprawiedliwienia w Koranie – powiedział kard. Jean Louis Tauran w konferencji „Czy powinniśmy bać się islamu?”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego uznał, że muzułmanie są „Bożymi stworzeniami o szlachetnych aspiracjach”. Starają się, podobnie jak chrześcijanie, stworzyć „braterską rodzinę, w której wszyscy pomagają sobie we wzajemnym wzrastaniu”. Dialog religijny wymaga przede wszystkim, aby „posiadać dobrze określony własny profil duchowy, ponieważ nie można dialogować w oparciu o dwuznaczność”. Choć katolicyzm i islam mają wiele wspólnych wartości, to jednak różnice religijne „są bardzo duże” – podkreślił watykański dostojnik. Także „drogi dojścia do Boga są bardzo różne”, dlatego potrzebny jest głęboki duch dialogu, który stara się dostrzec w drugim „nie wroga”, ale kogoś, kto „kroczy w kierunku prawdy” – podkreślił kard. Jean Louis Tauran.

Kongres w Granadzie został zorganizowany przez Andaluzyjską Katedrę ds. Dialogu między Religiami (CADIR).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
wiecej »