Ukraina mostem między Wschodem a Zachodem

Ukraina powinna zrobić użytek ze swojego geopolitycznego położenia i stać się mostem między Rosją a Zachodem - napisał prezydent-elekt Ukrainy Wiktor Janukowycz w artykule, który ukazał się w środę w dzienniku "Wall Street Journal".

Jak podkreślił, Ukrainie pomoże zarówno wypracowanie dobrych stosunków z Zachodem, jak i zmniejszenie przepaści dzielącej kraj od Rosji. "Nie powinniśmy być zmuszani do fałszywych wyborów między korzyściami płynącymi ze Wschodu a tymi z Zachodu. Jako prezydent będę starał się budować most między jednym a drugim, a nie ślepą uliczkę w którymkolwiek z tych kierunków" - zaznaczył Janukowycz w artykule.

Zapowiedział ponadto, że w czasie swojej prezydentury zaangażuje się w "integrację wartości europejskich na Ukrainie". Zwrócił uwagę, że tożsamość Ukrainy jest europejska, ale kraj utrzymuje jednocześnie kulturowe i gospodarcze związki w Rosją.

Prezydent-elekt ocenił, że głosując na niego ukraińscy wyborcy opowiedzieli się zmianą sposobu działania ukraińskich władz.

"W dalszym ciągu musimy położyć kres politycznemu chaosowi, który tak długo szkodził Ukrainie i trzymał nasz kraj jako zakładnika" - napisał Janukowycz. Według niego jedynym sposobem osiągnięcia tego celu jest unikanie przez główne siły polityczne i ich przywódców konfrontacji i "zjednoczenie się dla ratowania kraju".

Jako główne cele swojej prezydentury Janukowycz wymienił na koniec "przywrócenie gospodarczej żywotności i uspokojenie przepychanek politycznych", umożliwienie Ukrainie odniesienia korzyści ze swojego szczególnego położenia, a także budowanie Ukrainy wolnej i otwartej, zarówno gospodarczo, jak i politycznie, tak by mogła przystąpić do Unii Europejskiej, "gdy nadejdzie czas".

We wtorek Rada Najwyższa Ukrainy postanowiła, że Janukowycz, zwycięzca drugiej tury wyborów prezydenckich, złoży przysięgę i obejmie najwyższy urząd w państwie 25 lutego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Środa
rano
4°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
wiecej »