Po śmierci 15-letniej uczennicy, która zginęła pchnięta nożem przez swojego rówieśnika z Afganistanu, w Niemczech na nowo rozgorzała dyskusja o stanie bezpieczeństwa w kraju i koniecznych środkach zaradczych. Politycy ostrzegają przed potępianiem uchodźców.
W środę w miejscowości Kandel na terenie kraju związkowego Nadrenia-Palatynat 15-letni Afgańczyk zaatakował w drogerii nastolatkę. Napastnik zadał uczennicy, którą spotkał przypadkowo w sklepie, kilka ciosów kuchennym nożem. Ofiara ataku wkrótce potem zmarła w szpitalu. Chłopaka obezwładnili i oddali w ręce policji pracownicy drogerii i klienci.
Jak się okazało, młody Afgańczyk i Mia V. przez pewien czas chodzili ze sobą. Na początku grudnia dziewczyna zerwała z nim. Porzucony Abdul B. groził swojej byłej sympatii w internecie, telefonicznie i osobiście. Rodzice uczennicy zawiadomili policję, która przeprowadziła z 15-latkiem rozmowę ostrzegawczą.
Abdul D. przyjechał do Niemiec w kwietniu 2016 roku jako nieletni uchodźca bez opiekunów. W Niemczech pod opieką urzędów do spraw młodzieży (Jugendamtów) przebywa obecnie około 60 tys. młodych migrantów - w większości chłopców z Afganistanu i Syrii.
Władze podejrzewają, że uchodźcy zaniżają swój wiek, by uzyskać uprzywilejowany status nieletniego migranta. W przeszłości dokładniejsze badania medyczne wykazywały wielokrotnie, że rzeczywisty wiek badanych był znacznie wyższy niż dane podawane przez samych zainteresowanych.
Po incydencie w Kandel szef MSW Bawarii Joachim Herrmann (CSU) opowiedział się za dokładną kontrolą wieku u wszystkich uchodźców. "Potrzebne są jednoznaczne przepisy dotyczące lekarskiej kontroli wszystkich migrantów, którzy nie wyglądają ewidentnie na dzieci" - powiedział bawarski polityk.
Inny polityk bawarskiej CSU - Stephan Mayer wezwał do zaostrzenia przepisów dotyczących młodocianych przestępców. Powinni oni jego zdaniem przebywać w zakładach zamkniętych, a po osiągnięciu pełnoletności zostać deportowani do krajów pochodzenia. Jak dodał, kontrola wieku uchodźców powinna być - jak w wielu krajach UE - obowiązkowa.
Przewodniczący Alternatywy dla Niemiec Alexander Gauland powiedział gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że zabójstwo w Kandel jest dowodem na utratę przez władze kontroli nad sytuacją. "Katastrofalne połączenie otwartych granic i fiaska działań władz jest zabójcze dla naszego społeczeństwa" - zaznaczył szef antymigranckiego ugrupowania.
Burmistrz Kandel Volker Poss (SPD) powiedział, że stał się celem hejtu w internecie, w "zawstydzającym stylu". W e-mailach mowa jest o porażce władz, o konieczności deportacji i zmiany podejścia do uchodźców - wyjaśnił. Polityk SPD wezwał do spokoju i zaczekania na wyniki śledztwa.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.