Schulz obawia się o swoją polityczną przyszłość

Przewodniczący SPD Martin Schulz obawia się o swoją polityczną przyszłość w przypadku fiaska rozmów o koalicyjnym niemieckim rządzie z partiami chadeckimi CDU i CSU - podał w sobotę niemiecki tabloid "Bild". Rozmowy sondażowe o koalicji ruszają w niedzielę.

"Jeżeli się nie uda, to moja polityczna kariera dobiegnie końca" - miał powiedzieć Schulz - według "Bilda" - podczas rozmów przygotowawczych w środę. "Nie tylko Twoja" - zauważył, według tego źródła, inny uczestnik rozmów, szef bawarskiej CSU Horst Seehofer. "Kanclerz Angela Merkel milczała. Dobrze wiedziała, kogo Seehofer miał na myśli: Ją" - czytamy w "Bildzie".

Zdaniem redakcji, Merkel zdaje sobie sprawę, że kontynuacja koalicji CDU/CSU z SPD jest jej ostatnią szansą na zachowanie kanclerskiego fotela. Szefowa CDU zapowiedziała co prawda, że w przypadku przedterminowych wyborów wystartuje ponownie, jednak zdaniem "Bilda" członkowie jej partii nie traktują tej deklaracji poważnie.

Gazeta przypomina ostatni sondaż telewizji publicznej ARD, z którego wynika, że zadowolenie z pracy Schulza spadło do rekordowo niskiego poziomu. Tylko 30 proc. ankietowanych uważa, że szef SPD dobrze sprawuje swoją funkcję.

Rozmowy sondażowe o koalicji rozpoczynają się w niedzielę i mają zakończyć się w piątek 12 stycznia.

Pomimo upływu ponad trzech miesięcy od wyborów parlamentarnych, Niemcy nadal nie mają nowego rządu. W wyborach do Bundestagu 24 września blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał wynik znacznie poniżej oczekiwań (32,9 proc.). Aby utworzyć rząd, Merkel potrzebuje koalicjantów.

Po fiasku rozmów z FDP i Zielonymi w listopadzie, chadecy rozpoczęli starania o sojusz z SPD. Socjaldemokraci deklarowali początkowo wolę przejścia do opozycji, zmienili jednak zdanie pod wpływem sugestii prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Eksperci uważają, że nowy rząd powstanie nie wcześniej niż w marcu.

Od 24 października Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie, co ogranicza pole manewru rządu, szczególnie w kwestiach międzynarodowych.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  07.01.2018 14:07
  My się jakoś nie obawiamy o Pana przyszłość polityczną... Powiem więcej - patrzymy w przyszłość z nadzieją!
 • abwin
  07.01.2018 16:12
  Gdy Martin Schulz odejdzie od polityki, to wtedy będzie miał czas na uzupełnienie wykształcenia - może wreszcie zrobi maturę.
 • Krzysiek
  07.01.2018 18:49
  >>obawia się o swoją polityczną przyszłość<<
  Jakie to jest dwulicowe - jak czuł się silny - na zdjęciach mina zawsze surowa, zatroskana - gdy trzęsie gaciami - mordka pełna szczęścia i empatii. Obrzydliwość.
 • paulus
  07.01.2018 20:36
  W Niemczech jak i w wielu innych krajach podzialy partyjno - polityczne to histiria.....sciema.Martin Schulz to Taki sam kacyk i zausznik pani Merkel jak Junker , Tuski i inni ,ktorzy sprawuje swe funkcje z....namaszczenia pani Kanzler...a ze to powiedzial ..odzwierciedla tez jego poziomowi... wyksztalcenia ...a wlasciwie zaliczeniu paru ...akademi 1-szo majowych.Zwykly matacz..z rodziny...Graf von Habenix......Szczesc Boze
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  wiecej »