Przewaga opozycyjnej Partii Konserwatywnej nad rządzącą Partią Pracy zmniejszyła się do 6 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu ośrodka YouGov dla tygodnika "Sunday Times".
Zamiar głosowania na laburzystów deklaruje w lutym 33 proc. ankietowanych, wobec 31 proc. w styczniu. Poparcie dla torysów deklaruje 39 proc. ankietowanych, w porównaniu z 40 proc. w ubiegłym miesiącu. Jest to najmniejsza różnica od grudnia 2008 r. Powtórzenie wyników tego sondażu w wyborach, które muszą się odbyć najpóźniej do końca maja, oznaczałoby, iż torysi nie mieliby bezwzględnej większości.
Ankietowani są ogólnie nieufni wobec kierownictwa obu głównych partii politycznych. 64 proc. nie ufa premierowi Gordonowi Brownowi i jego ministrowi finansów Alistairowi Darlingowi, podczas gdy 63 proc. ma zastrzeżenia wobec polityki lidera torysów Davida Camerona i jego rzecznika ds. finansów w gabinecie cieni George'a Osborne'a.
Sondaż dowodzi też, iż Brytyjczycy są pesymistami, jeśli chodzi o perspektywę dla gospodarki. 51 proc. uczestników sondażu obawia się, że gospodarka ponownie znajdzie się w recesji w 2010 r.
Trzecią największą partię - Liberalnych Demokratów - popiera 17 proc. ankietowanych, czyli o 1 punkt procentowy mniej niż w styczniu. Wśród wyborców tego ugrupowania 34 proc. wolałoby koalicję z Partią Pracy, a 22 proc. sądzi, że lepszym rozwiązaniem byłaby koalicja z konserwatystami.
W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji rządów koalicyjnych. Ostatnio jednak coraz częściej mówi się o takiej możliwości w przypadku, gdy żadna z dwóch największych partii nie będzie miała większości bezwzględnej.
Jako główny wątek kampanii wyborczej wyłania się stan gospodarki, a zwłaszcza kondycja finansów publicznych. Wstępne dane wskazują, że PKB w IV kwartale 2009 r. wzrósł o 0,1 proc. Deficyt budżetu ma docelowo sięgnąć 178 mld funtów, a dług narodowy wynosi 848 mld funtów.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.