Bydgoska parafia Świętych Polskich Braci Męczenników, z której w swoją ostatnią podróż wyruszył ks. Jerzy Popiełuszko, przygotowuje się do uroczystego przyjęcia relikwii kapłana-męczennika.
Ich wprowadzenie ma być formą duchowej łączności z beatyfikacją, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie.
Swojej radości nie kryje kustosz Sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach, ks. prałat Romuald Biniak. – Ja się o tę beatyfikację modliłem ponad 25 lat. Z tego wydarzenia powinno się cieszyć nasze pokolenie, które miało możliwość „dotykania” ludzi świętych za ich życia. Widzieliśmy i znaliśmy przecież księdza Jerzego czy Jana Pawła II – powiedział.
Mówi ks. Romuald Biniak (audiokai)
Ksiądz Biniak od wielu lat myślał o tym, aby pozyskać dla grodu nad Brdą relikwie. Obecnie ich sprowadzeniem zajmie się bp Jan Tyrawa, który spotka się w najbliższym czasie z abp. Kazimierzem Nyczem. – Dzisiaj nasze miasto jest wymieniane jako to miejsce, w którym relikwie powinny się znaleźć. Chcielibyśmy, aby stało się to 7 czerwca. Tego dnia odbędzie się specjalne nabożeństwo dziękczynienia, które zakończy również obchody Roku Kapłańskiego – dodał.
Kapłan nie ukrywa, że przed wspólnotą stoi bardzo poważne zadanie w postaci przygotowania relikwiarza. Zaznacza, że nie ma on być standardowy. Ma odpowiadać życiu księdza Jerzego. – Powinien nawiązywać do wydarzeń, które miały miejsce w Bydgoszczy. Myślę o różańcu oraz o zaznaczeniu „Solidarności”, której był kapelanem. Całość ma być przesłaniem dla tych, którzy będą się przy nim modlić – opowiada.
Kustosz powiedział, że sama beatyfikacja i wielkie obchody w całym kraju mają być świętem dla ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę. To swoiste „ukoronowanie ich działalności”. – W moim sercu jest pragnienie, aby było to zauważone przez młode pokolenie. By postać księdza Jerzego i proces rodzącej się wolnej Polski stały się żywą lekcją historii – dodał ks. Biniak.
W Bydgoszczy znajduje się już ornat, który nosił ks. Popiełuszko oraz nitka z jego sutanny i kawałek bandaża z krwią. Ksiądz Jerzy był w niego zawinięty w szpitalu, w którym przeprowadzano sekcję zwłok. Ks. Biniak nitkę i bandaż otrzymał od matki ks. Popiełuszki.
Rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego jest obchodzona uroczyście przez mieszkańców regionu każdego roku. Upamiętniają ją Msze św., biegi, sesje i wystawy. W ub. roku w sanktuarium Prymas Polski kard. Józef Glemp poświęcił drzwi spiżowe, które przedstawiają życie kapłana oraz historię polskiego Kościoła i kraju.
Nowy relikwiarz będzie umieszczony w Sanktuarium Nowych Męczenników – w kaplicy Miłosierdzia Bożego, gdzie znajdują się już relikwie pierwszych Braci Męczenników.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.