Niemcy: Biskup Margot Kaessmann ustąpiła

Biskup Margot Kaessmann ustąpiła w środę z funkcji przewodniczącej Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech oraz złożyła godnośc biskupa Hanoweru. Dzień wcześniej ujawniono, że Kaessmann została przyłapana na prowadzeniu samochodu po pijanemu.

Biskup Margot Kaessmann ustąpiła w środę z funkcji przewodniczącej Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech oraz złożyła godnośc biskupa Hanoweru. Dzień wcześniej ujawniono, że Kaessmann została przyłapana na prowadzeniu samochodu po pijanemu.

Kaessmann poinformowała o złożeniu godności kościelnych na konferencji prasowej w Hanowerze. Przyznała, że prowadząc pod wpływem alkoholu, naraziła na szwank swój autorytet biskupa i przewodniczącej Rady. Ustępuje więc ze skutkiem natychmiastowym, pozostając pastorem hanowerskiego Kościoła.

51-letnia Kaessmann prowadziła w sobotę wieczorem swój służbowy samochód w Hanowerze. Została zatrzymana do kontroli, ponieważ przejechała skrzyżowanie na czerwonym świetle. Policjanci wyczuli u niej alkohol. Alkomat wykazał 1,3 promila, ale przeprowadzone następnie badanie krwi dało wyższy wynik - 1,54 promila.

Przeciwko Kaessmann wszczęto postępowanie karne. Grozi jej odebranie prawa jazdy na rok i grzywna wysokości miesięcznych zarobków. Nie jest też wykluczone, że ubiegając się po roku ponownie o prawo jazdy, będzie się musiała poddać specjalnym testom psychologicznym.

Kaessmann powiedziała gazecie "Bild", że popełniła fatalny błąd, zwłaszcza iż ma świadomość, jak niebezpieczne i nieodpowiedzialne jest siadanie za kierownicą po wypiciu alkoholu.

Rada Kościoła Ewangelickiego w Niemczech w środę rano wyraziła Kaessmann swe zaufanie, pozostawiając zarazem samej pani biskup decyzję w sprawie jej przyszłości.

"Przykro mi, że rozczarowuję wielu tych, którzy prosili mnie, abym pozostała na urzędzie" - powiedziała w środę Kaessmann, ogłaszając swe ustąpienie ze skutkiem natychmiastowym.

Margot Kaessmann, rozwiedziona matka czworga dzieci, została w październiku 2009 roku pierwszą kobietą na czele Kościoła ewangelickiego w Niemczech. Objęła tę godność po 67-letnim berlińskim biskupie Wolfgangu Huberze, który przeszedł na emeryturę.

Kościół Ewangelicki w Niemczech jest wspólnotą 22 krajowych Kościołów luterańskich, reformowanych i zjednoczonych, zrzeszających ponad 25 milionów wiernych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »