Władysław Frasyniuk nie stawił się w prokuraturze

Władysław Frasyniuk nie stawił się w piątek w warszawskiej prokuraturze okręgowej, wezwany w charakterze podejrzanego. Prokuratura - jak powiedział PAP jej rzecznik Łukasz Łapczyński - sprawdzi, czy wpłynęło usprawiedliwienie niestawiennictwa, jeśli nie - podejmie działania zgodnie z Kpk.

Sprawa dotyczy incydentu, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, 10 czerwca 2017 r. Jak informowała policja zakłóciło ją kilkadziesiąt osób - na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów - których usunęli policjanci - był m.in. Frasyniuk; na początku lipca usłyszał zarzut "przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia".

Opozycjonista z czasów PRL już wcześniej zapowiedział, że nie stawi się w piątek w warszawskiej prokuraturze. W specjalnym oświadczeniu - które opublikowała m.in. "Gazeta Wyborcza", podkreślił, że to wezwanie ma charakter "politycznej represji przygotowanej na polecenie funkcjonariuszy Prawa i Sprawiedliwości".

"10 czerwca 2017 r. zostałem bezprawnie zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w trakcie legalnej manifestacji zorganizowanej przez stowarzyszenie Obywateli RP" - oświadczył. Jak dodał powodem jego niestawiennictwa w prokuraturze jest "obecna sytuacja w Polsce, pamięć historyczna z czasów komunistycznych oraz jego osobiste doświadczenia z czasów +Solidarności+ i stanu wojennego".

"Dzisiejsze czasy wymagają od nas, obywateli, jednoznacznej postawy w obronie konstytucji i wartości demokratycznego państwa prawa" - napisał.

W jego ocenie sąd, który miałby w przyszłości rozpatrywać jego sprawę "w związku z ustawami podpisanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, w lipcu oraz w grudniu 2017 r., działał będzie na mocy przepisów niezgodnych z Konstytucją RP". "Instytucja ta nie ma zatem podstaw prawnych ani moralnych do orzekania w sporze między państwem a obywatelami, których prawa podstawowe zostały naruszone przez ustawodawcę" - zaznaczył Frasyniuk.

Uzasadniając swoją decyzję nadmienił, że sprawująca obecnie w Polsce władzę koalicja PiS "przeprowadziła w trybie niezgodnym z konstytucją zmianę ustroju naszego państwa z demokratycznego na system autorytarny".

"Notariuszem tego haniebnego procesu stał się urzędujący prezydent RP. (...) Niezależni prokuratorzy stali się podwładnymi funkcjonariusza partyjnego w funkcji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, sprawującego równocześnie władze nad sądami będącymi ostatecznym narzędziem do wymierzania kary wolnych obywatelom" - podkreślił.

Łapczyński pytany, czy Frasyniuk stawił się w prokuraturze potwierdził, że nie. "Wezwanie w charakterze podejrzanego odebrał osobiście. Zostało one doręczone przez funkcjonariuszy policji, gdyż uprzednio wysłane wezwanie pocztą, na przesłuchanie w grudniu 2017 r., wróciło z adnotacją, że nie zostało odebrane mimo dwukrotnego awizowania przesyłki listowej" - dodał prokurator.

Jak zaznaczył, prokuratura sprawdzi teraz, czy nie wpłynął dokument usprawiedliwiający to niestawiennictwo np. zaświadczenie lekarskie. Jeśli nie - dodał - "prokurator podejmie czynności zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, mające na celu wykonanie czynności procesowych z osobą, której wezwanie dotyczy". Zaznaczył, że o szczegółach tych czynności prokuratura nie będzie informować.

Zgodnie z Kpk w razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa osobę podejrzaną, podobnie jak oskarżonego można m.in. "zatrzymać i doprowadzić przymusowo".

«« | « | 1 | » | »»
 • pstro
  13.01.2018 12:16
  Władza łamiąca prawo zachęca rządzonych do niesubordynacji. Frasyniuk jawnie stosuje nieposłuszeństwo obywatelskie, ale iluż za przykładem władzy łamie prawo, ale cichcem? Partia Prawo i Sprawiedliwość uczy pogardy dla prawa, a to prowadzi do anarchii.
 • pstro
  13.01.2018 22:49
  Jeśli władza ustawodawcza i wykonawcza orzeka o konstytucyjności tego czy innego aktu, do czego konstytucja jej nie upoważnia, to obywatel też może. Obywatel nie jest gorszy od władzy. Władza oczywiście może zastosować wobec obywatela represje, ale będzie to goła przemoc, nie prawo godne szacunku. Największa odpowiedzialność spada na silniejszego - kto wygrał wybory, jest silniejszy. Obowiązkiem władzy jest dawać dobry przykład, nie zły. Odpowiedzialność spada na sprawujących rząd dusz - czemu duszpasterze milczą, gdy postępująca demoralizacja niesie chyba większe zagrożenie niż cała sprośna ideologia giender? Czy nieposłuszeństwo obywatelskie Frasyniuka jest uzasadnione, rozstrzygnie może w końcu Europejski Trybunał Praw Człowieka. Są jeszcze sądy w Unii (chyba że wskutek zabiegów Prezesa wyrzucą nas z niej).
 • Oni kradną to i namwolno
  14.01.2018 15:38
  nie jesteśmy gorsi - tak uwazają zapewne kryminaliści i głosują w więzieniach od wielu lat bardzo wysoko na Platformę.
  Podobna do ich przestępczej logiki jest ta którą powtarzasz jak mantrę . Bo oni łamią, nie są upoważnieni, bo władza powinna itd.itp.
  A co Ty powinieneś razem z innymi, niezadowolonymi? Nie powinien się oglądac na złe przykłady ani nie usprawiedliwiać nimi wątpliwego własnego postępowania. Wtedy nie dojdzie do demoralizacji i czgoś gorszego.
 • POłamali kostytucję
  14.01.2018 16:11
  wybierając w czerwcu 2015 r. na zapas sędziów do Trybunału, aby utrzymać w nim nawet po utracie władzy zdecydowaną przewagę to i PiS połamał co nieco. Bądź żesz wyrozumiały. Wpakowali gościa na 40 miesięcy do aresztu (wydobywczego, bez wyroku), ustanawiając chyba europejski rekord, to nie zdziw gdy PiS weźmie z nich przykład i przyskrzyni kogoś na dajmy na to 50 miesięcy. Ustanowili rekord w ilości podsłuchów, to PiS ma być gorszy? Usuwali z trasy legalnego przemarszu rozrabiaków (jak to ma słusznie miejsce na całym świecie) to dlaczego PiS nie miałby tego robić? I tak można by ciągnąć dalej i dalej wątek pt. "bo oni".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  25°C Poniedziałek
  dzień
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »