Spotkanie z zarządem PRE

Przedstawiciele Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, który przybyli do Warszawy w związku z rozpoczynającym się dialogiem na temat roli Kościołów w procesie pojednania polsko-rosyjskiego wczoraj spotkali się z prezydium i zarządem Polskiej Rady Ekumenicznej - poinformowała KAI Urszula Krzemińska, sekretarz biura PRE.

Podczas spotkania w siedzibie Polskiej Rady Ekumenicznej delegaci Kościoła Rosyjskiego podkreślali, że system komunizmu w Rosji był narzucony przemocą. Wyzwolenie z tego systemu było dla Kościoła Rosyjskiego długo oczekiwanym i radosnym wydarzeniem. Oznaczało koniec prześladowań trwających kilkadziesiąt lat.

Zastanawiano się nad wspólnym uczczeniem pamięci ofiar przemocy terroru stalinowskiego. Podkreślano fakt, że ofiarami byli prawosławni, katolicy, protestanci, wierzący i niewierzący, bez względu na ich przynależność narodową. Hołd ofiarom zobowiązuje również obecnie do wspólnych działań w celu zachowania wartości chrześcijańskich w Europie.

Za wskazane uznano podjęcie pracy nad dokumentem, który byłby wyrazem woli Kościołów do uczestniczenia w procesie pojednania narodu rosyjskiego i narodu polskiego oraz wskazywał drogę do wspólnych działań obecnie i w przyszłości.

Polska Rada Ekumeniczna (PRE) została utworzona w 1946 r. Działa na rzecz rozwoju dialogu ekumenicznego, tolerancji religijnej oraz zbliżenia i pielęgnowania braterskich stosunków między Kościołami.

PRE zrzesza obecnie siedem Kościołów członkowskich: Kościół Chrześcijan Baptystów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, członkiem stowarzyszonym Rady jest Towarzystwo Biblijne w Polsce.

Członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej mogą być Kościoły posiadające osobowość prawną, nauczające, iż wyznają wiarę w Trójjedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego oraz uznające Jezusa Chrystusa jako Boga-Człowieka i Zbawiciela. Członkiem stowarzyszonym Rady mogą być chrześcijańskie związki, towarzystwa, instytucje i organizacje.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Środa
  wieczór
  12°C Czwartek
  noc
  9°C Czwartek
  rano
  13°C Czwartek
  dzień
  wiecej »