Abp Ryś: Dialog z judaizmem to nie dialog międzyreligijny

Konferencją naukową poświęconą mieszkańcom Łodzi wyznania mojżeszowego rozpoczęły się łódzkie obchody Dnia Judaizmu, który odbywa się 17 stycznia w całym Kościele w Polsce.

Konferencję naukową, która odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym, zainaugurował swoim wykładem zatytułowanym „Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś” abp dr hab. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. – Wielu się wydaje, że dialog między Kościołem a judaizmem jest dialogiem międzyreligijnym. Nie, to nie jest dialog międzyreligijny! – podkreślił w swoim wystąpieniu abp Ryś. Kościół prowadzi dialog międzyreligijny z islamem, Kościół może prowadzić dialog międzyreligijny z buddyzmem, ale nie prowadzi dialogu międzyreligijnego z judaizmem. Nie, to nie jest to samo! Więzi, jakie są pomiędzy Kościołem a Izraelem, są nieporównywalne z tymi, jakie nas łączą z wyznawcami innych religii – zaznaczył w swoim referacie metropolita łódzki.

„Łódź żydowska. Od początku do dziś”– to tytuł drugiego wykładu, zaprezentowanego przez dr Joannę Podolską, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W swoim przedłożeniu zaprezentowała ona historię społeczności żydowskiej w Łodzi od momentu przybycia pierwszych Żydów do miasta, przez jej rozwój, do momentu zakończenia II wojny światowej. Przypomniała wiele różnych miejsc, które są związane ze społecznością żydowską. – Szczególnym miejscem w życiu łódzkich żydów były synagogi, miejsca modlitwy i spotkania całej wspólnoty mojżeszowej – mówiła autorka wykładu. Choć w naszym mieście zachowała się tylko jedna, było ich znaczenie więcej, a ich architektura wpisała się mocno w panoramę miasta. Niezwykłą rolę w życiu naszego miasta odegrały wybitne postacie społeczne, np. artyści: Artur Rubinstein, Julian Tuwim czy Artur Szyk. Ich obecność i działalność wpisała się złotymi zgłoskami w historię Łodzi – dodaje Podolska.

Ostatni wykład, noszący tytuł „Fenomen łódzkiego getta”, przedstawił dr Adam Sitarek z Uniwersytetu Łódzkiego. – Chciałem przedstawić historię łódzkiego getta oraz to, jak kończyła się wielowiekowa obecność społeczności żydowskiej w naszym mieście – mówi wykładowca UŁ. Była to historia zamkniętej społeczności więzionej na zaledwie 4 km kw. powierzchni miasta, gdzie stłoczono prawie 200 tys. osób skazanych od tego momentu na zagładę. W wykładzie wspomniałem także o tragicznej postaci Mordechaja Chaim Rumkowskiego, który był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób z getta łódzkiego, wokół której narosło wiele mitów i legend, nie do końca znajdujących swoje potwierdzenie w faktach – podkreśla prelegent.

Konferencja była jednym z trzech punktów tegorocznego Dnia Judaizmu, który obchodzony jest w Łodzi. Centralne uroczystości w tym mieście odbędą się o godz. 17.30 w namiocie ustawionym w miejscu dawnej Wielkiej Synagogi przy skrzyżowaniu al. T. Kościuszki i ul. Zielonej w Łodzi.

Ostatnim punktem łódzkich obchodów będzie wieczorne spotkanie w Teatrze Nowym (ul. Więckowskiego 15), które będzie miało wymiar kulturalny. Spektakl „Fabryka muchołapek”, autorstwa i w reżyserii Andrzeja Barta, to widowisko opowiadające o wielkości i upadku jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XX wieku. Widzowie wezmą udział w procesie dot. przewodniczącym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie – Chaimem Rumkowskim. Procesie, który nigdy się nie odbył.

Dzień Judaizmu obchodzony jest w polskim Kościele katolickim od 1997 roku. Został wprowadzony przez Konferencję Episkopatu Polski i obchodzony jest corocznie 17 stycznia w przeddzień rozpoczęcia tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Celem Dnia Judaizmu jest ponowne odkrycie więzi pomiędzy judaizmem a chrześcijaństwem, które z niego wyrasta.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna Panna
  17.01.2018 19:53
  Wniosek: Dla biskupa Rysia dialog z judaizmem NIE JEST dialogiem międzyreligijnym.
 • wujek_Olek
  18.01.2018 11:10
  Biskup ma rację. Nie ma Chrześcijaństwa bez Judaizmu, bo jak? Jezus i wszyscy Apostołowie byli Żydami, Jezus, Apostołowie i Pawel argumentowali bardzo rabinicznie na podstawie Prawa. Talmud został po zburzeniu Świątyni w r. 70 spisany mniej więcej w tym samym czasie co Ewangelie. Talmud komentuje 613 na-/zakazów, którymi Żydzi sie kierują, przypomina bardzo kodeks prawny. Jest, z tego co wiem, po jednym tłumaczeniu na Niemiecki i Angielski. Tłumaczenia na Polski nie ma, to dopiero powstaje. Ciekawi mnie dlatego znajomość forystów, którzy niby tak świetnie Talmud znają, być może tylko z niekwalifikowanych cytatów Lutra czy Konecznego ...
  Najlepszy dowcip to porównanie Judaizmu z Islamem, dowolny Allah Mahometa jest bardzo podobny do Boga Lutra, który nagradza albo karze według widzimisię, byle "wiara" była silna to "róbta ta co chceta" ...
  Krytyka wymaga immanencji, a tej wielu brak.
 • Ksiądz katolicki
  19.01.2018 23:06
  To jednak straszne, że kiedy 50 lat po "Nostra aetate", katolicki biskup przypomina nauczanie Kościoła świętego, odwołując się również do "naszego papieża" św. Jana Pawła II, wielu czytelników "Gościa Niedzielnego", będących zapewne katolikami, jest zgorszonych i wie lepiej... Naprawdę więcej pokory i wsłuchania się w nauczanie Kościoła świętego.
 • k
  20.01.2018 15:50
  Niestety nauczanie Nostra aetate jest w wielu punktach niezgodne z nauczaniem Kościoła Świętego, jak i w wielu istotnych punktach nauczanie JP2. Zresztą historia powstania NA oraz biografie jej faktycznych autorów, które coraz lepiej poznajemy, to jest materiał na książkę sensacyjną.

  Jednak, żeby to wiedzieć, trzeba znać Doktrynę Kościoła, czyli tak naprawdę nauczanie Chrystusa, a nie jego posoborowy substytut. Przykro, że wielu tego prawdziwego nauczania najwyraźniej nie zna.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »