W Rosji dokonuje się 170 tys. aborcji rocznie. Według oficjalnych danych, co roku usunięciem kończy się 64 proc. wszystkich ciąż w kraju.
Obecnie we wszystkich państwowych szpitalach aborcje są bezpłatne i szeroko dostępne. Jak poinformowała Tatiana Jakowlewa, posłanka do rosyjskiej Dumy, rocznie w Federacji dokonuje się 170 tys. zabiegów usunięcia ciąży. „Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w Rosji wykonuje się 8 razy więcej aborcji niż w USA i 10 razy więcej niż w Anglii i Francji. Statystyczna Rosjanka w przeciągu życia usuwa ciążę dwukrotnie” – powiedziała deputowana. Ponadto, według danych Jakowlewej, wśród Rosjanek usuwających ciążę 20 proc. stanowią dziewczyny w wieku poniżej 18 lat.
W Rosji gwałtownie rośnie też liczba kobiet cierpiących na bezpłodność w wyniku komplikacji następujących po dokonaniu aborcji. Marina Tarasowa, zastępca dyrektora Instytutu Badań ds. Ginekologii i Położnictwa Rosyjskiej Akademii Nauk w Sankt Petersburgu, poinformowała, że co roku przybywa w kraju około 200-250 tys. bezpłodnych kobiet. Na koniec 2007 r. w całym kraju zarejestrowano ponad 5,5 mln par, które nie mogą mieć dziecka. W ciągu ostatnich 5 lat zjawisko występowania kobiecej niepłodności wzrosło o 14 proc., zaś chorób ginekologicznych o 30 proc.
Jednocześnie z raportu UNICEF wynika, że w Rosji żyje ponad 420 tys. dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Co 70 niepełnoletni mieszkaniec Rosji żyje w sierocińcu, domu dziecka lub specjalnym internacie.
Mimo wysiłków rządu, który stara się walczyć z niskim poziomem urodzeń, dane statystyczne są nadal alarmujące. Zgodnie z corocznym raportem ONZ dotyczącym sytuacji demograficznej na świecie, liczba ludności w Federacji Rosyjskiej nie wzrosła od 1991 r. i obecnie liczba zgonów jest ok. 1,5 raza większa od liczby urodzeń. Jeśli ten trend się utrzyma, to do roku 2050 liczba Rosjan zmaleje ze 142 do 100 mln.
Oprócz niskiej liczby urodzeń, kraj cierpi na wysoką umieralność dorosłych. Przeciętny Rosjanin umierał w latach 90. w wieku 55 lat, czyli o 20 lat wcześniej niż statystyczny zachodni Europejczyk.
Pod koniec grudnia ub.r. prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał poprawki do federalnej ustawy o reklamie. Ograniczają one reklamowanie „usług medycznych sztucznego zakończenia ciąży”. Nowe prawo zakazuje reklamowania aborcji w przeznaczonych dla niepełnoletnich pismach, programach radiowych i telewizyjnych, nośnikach audio i wideo, w kinach, środkach transportu publicznego i obiektach infrastruktury transportowej, a także w odległości poniżej stu metrów od przeznaczonych dla dzieci i młodzieży ośrodków oświatowych, wypoczynkowych, służby zdrowia, sportowych itp.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.