Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że ma zastrzeżenia do Telekomunikacji Polskiej" w sprawie nadużywania dominującej pozycji na rynku poprzez odmowę świadczenia płatnego dostępu do hurtowych usług szerokopasmowych". TP zapowiada, że odpowie na uwagi KE.
W tej sprawie KE przesłała w poniedziałek pismo do TP z zawartymi w nim zastrzeżeniami. Dokument zawiera "wstępną" opinię Komisji z informacją, że TP mogła odmawiać innym operatorom odpłatnego dostępu do swojej sieci.
Telekomunikacja Polska ma osiem tygodni na odpowiedź na zastrzeżenia Komisji. Ma prawo następnie do złożenia ustnych wyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym. W przypadku potwierdzenia wstępnej opinii zawartej w piśmie, Komisja będzie wymagać od TP przerwania antykonkurencyjnych praktyk i może nałożyć na spółkę grzywnę.
Komisja wszczęła postępowanie w tej sprawie w kwietniu 2009 r.
KE poinformowała też, że dostęp do sieci usług szerokopasmowych Telekomunikacji Polskiej ma fundamentalne znaczenie dla jej konkurentów, którzy świadczą usługi detaliczne klientom w całej Polsce. W wyniku praktyk TP musieli oni przechodzić czasochłonne i uciążliwe procedury, aby uzyskać dostęp do sieci operatora.
Rynek usług telekomunikacyjnych w całej UE jest w pełni otwarty dla konkurencji od 2002 roku, a rynek w Polsce od 2004 r. Nowym firmom wchodzącym na rynek, zwanym operatorami alternatywnymi, powinien przysługiwać płatny dostęp do sieci i usług operatora zasiedziałego. Otwarcie rynku zapewnia klientom większy wybór usług i bardziej konkurencyjne ceny.
Rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński potwierdził w poniedziałek PAP, że tego dnia spółka otrzymała zastrzeżenia Komisji Europejskiej. "TP analizuje treść przesłanego przez Komisję dokumentu i we wskazanym terminie - 8 tygodni - ustosunkuje się do zgłoszonych zastrzeżeń. Jednocześnie TP zwraca uwagę, że przesłanie zastrzeżeń stanowi zwykły etap postępowania prowadzonego przez Komisję, który nie przesądza o końcowych wnioskach, do jakich doprowadzi postępowanie" - zaznaczył.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.