Rybnik: Kampus ma własną kaplicę

Pomysł od początku znalazł uznanie i poparcie władz miasta i uczelni. jego realizacja trwała 3 lata. „Tu znajdzie miejsce, by się wyciszyć, a zarazem by szukać rozwiązań przed najwyższą mądrością, którą jest Bóg” - mówił katowicki biskup pomocniczy Gerard Bernacki.

„Tu znajdzie miejsce, by się wyciszyć, a zarazem by szukać rozwiązań przed najwyższą mądrością, którą jest Bóg” - mówił katowicki biskup pomocniczy Gerard Bernacki w czasie poświęcenia kaplicy na kampusie w Rybniku, które miało miejsce 1 marca 2010wieczorem.

Kampus w Rybniku, który tworzą trzy największe uczelnie na Śląsku, Akademia Ekonomiczna, Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski jest ewenementem w skali całego kraju. Studiuje tu około 5 tysięcy młodych ludzi. Obiekty Kampusu zostały zaadoptowane przez miasto Rybnik po zlikwidowanym kompleksie szpitalnym przy ul. Rudzkiej. Jedynym budynkiem, który nie znalazł przeznaczenia i nie został wyremontowany, była dawna kaplica przedpogrzebowa i byłe prosektorium. Popadając w ruinę z roku na rok obiekty straszyły przechodniów i burzyły harmonię pięknego Kampusu.

„Kiedy zostałem duszpasterzem akademickim w Rybniku w 2006 roku jedną z pierwszych idei była adaptacja tego obiektu dla celów Duszpasterstwa Akademickiego” - mówi ks. Rafał Śpiewak. Chciał by dawna kaplica przedpogrzebowa stała się kaplicą akademicką, podobnie jak sale operacyjne stały się wykładowymi.

Pomysł od początku znalazł uznanie i poparcie władz miasta i uczelni. jego realizacja trwała 3 lata. W tym czasie idea znajdowała coraz więcej zwolenników. „Zarówno mieszkańcy jak i studenci, zwłaszcza ci nieobojętni, popierali pomysł akademickiej kaplicy i z niecierpliwością się o nią dopytywali” - wspomina ks. Śpiewak.

Patronką kaplicy jest św. Teresa Benedykta od Krzyża - Edtyta Stein, patronka Europy, która była wielką inspiracją i fascynacją Sługi Bożego Jana Pawła II. Papież stwierdził, że jest ona doskonałym darem Boga dla środowisk akademickich.

Przypominając dzieje jej życia i wiary bp Gerard Bernacki powiedział: „Cieszę się, że ośrodek akademicki w Rybniku będzie miał nie tylko okazję do zdobywania wiedzy z dziedzin świeckich, ale tez miał miejsce, gdzie można przyjść na osobista rozmowę z Tym, który jest i źródłem i dawcą wszelkie mądrości”. 

Ks. Śpiewak jest przekonany, że kaplica będzie odwiedzana przez studentów. „Znam tych ludzi już dość dobrze. Są prostolinijni i w większości pochodzą z tradycyjnych pięknych śląskich środowisk. A jeśli przeżywają jakieś trudności i zawirowania, a nawet chwile zwątpienia czy niewiary, to są w tym szczerzy, tak jak patronka ich kaplicy Edyta Stein” - mówi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
12°C Czwartek
wieczór
8°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
wiecej »