Rybnik: Kampus ma własną kaplicę

Pomysł od początku znalazł uznanie i poparcie władz miasta i uczelni. jego realizacja trwała 3 lata. „Tu znajdzie miejsce, by się wyciszyć, a zarazem by szukać rozwiązań przed najwyższą mądrością, którą jest Bóg” - mówił katowicki biskup pomocniczy Gerard Bernacki.

„Tu znajdzie miejsce, by się wyciszyć, a zarazem by szukać rozwiązań przed najwyższą mądrością, którą jest Bóg” - mówił katowicki biskup pomocniczy Gerard Bernacki w czasie poświęcenia kaplicy na kampusie w Rybniku, które miało miejsce 1 marca 2010wieczorem.

Kampus w Rybniku, który tworzą trzy największe uczelnie na Śląsku, Akademia Ekonomiczna, Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski jest ewenementem w skali całego kraju. Studiuje tu około 5 tysięcy młodych ludzi. Obiekty Kampusu zostały zaadoptowane przez miasto Rybnik po zlikwidowanym kompleksie szpitalnym przy ul. Rudzkiej. Jedynym budynkiem, który nie znalazł przeznaczenia i nie został wyremontowany, była dawna kaplica przedpogrzebowa i byłe prosektorium. Popadając w ruinę z roku na rok obiekty straszyły przechodniów i burzyły harmonię pięknego Kampusu.

„Kiedy zostałem duszpasterzem akademickim w Rybniku w 2006 roku jedną z pierwszych idei była adaptacja tego obiektu dla celów Duszpasterstwa Akademickiego” - mówi ks. Rafał Śpiewak. Chciał by dawna kaplica przedpogrzebowa stała się kaplicą akademicką, podobnie jak sale operacyjne stały się wykładowymi.

Pomysł od początku znalazł uznanie i poparcie władz miasta i uczelni. jego realizacja trwała 3 lata. W tym czasie idea znajdowała coraz więcej zwolenników. „Zarówno mieszkańcy jak i studenci, zwłaszcza ci nieobojętni, popierali pomysł akademickiej kaplicy i z niecierpliwością się o nią dopytywali” - wspomina ks. Śpiewak.

Patronką kaplicy jest św. Teresa Benedykta od Krzyża - Edtyta Stein, patronka Europy, która była wielką inspiracją i fascynacją Sługi Bożego Jana Pawła II. Papież stwierdził, że jest ona doskonałym darem Boga dla środowisk akademickich.

Przypominając dzieje jej życia i wiary bp Gerard Bernacki powiedział: „Cieszę się, że ośrodek akademicki w Rybniku będzie miał nie tylko okazję do zdobywania wiedzy z dziedzin świeckich, ale tez miał miejsce, gdzie można przyjść na osobista rozmowę z Tym, który jest i źródłem i dawcą wszelkie mądrości”. 

Ks. Śpiewak jest przekonany, że kaplica będzie odwiedzana przez studentów. „Znam tych ludzi już dość dobrze. Są prostolinijni i w większości pochodzą z tradycyjnych pięknych śląskich środowisk. A jeśli przeżywają jakieś trudności i zawirowania, a nawet chwile zwątpienia czy niewiary, to są w tym szczerzy, tak jak patronka ich kaplicy Edyta Stein” - mówi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  28°C Środa
  noc
  24°C Środa
  rano
  32°C Środa
  dzień
  33°C Środa
  wieczór
  wiecej »