Reklama

Prymas Polski przy grobie Chopina

Prymas Polski abp Henryk Muszyński modlił się 1 marca przy grobie Fryderyka Chopina z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora.

Reklama

Na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu metropolicie gnieźnieńskiemu towarzyszyli polscy kapłani pracujący w stolicy Francji i przedstawiciele ambasady RP.

Wieczorem w kościele św. Marii Magdaleny, znanym jako La Madeleine, abp Muszyński odprawił Mszę św. za spokój duszy Chopina, zmarłego w 1849 r. przy pobliskim placu Vendôme. W homilii przypomniał, że „przez długi czas jako datę jego urodzenia podawano dzień 1 marca 1810 r. Jest to jednak faktycznie data chrztu świętego naszego rodaka. Być może ta pomyłka ma przypomnieć, że nie wolno zamykać życia wyłącznie w wymiarze doczesnym, a trzeba dostrzec także wymiar boski tego wyjątkowego żywota”.

Prymas Polski nazwał Chopina genialnym pianistą i kompozytorem, arcymistrzem w kształtowaniu formy, głęboko zakorzenionym w kulturze i tradycji polskiej, a jednocześnie wielkim Europejczykiem i obywatelem świata. – Ujmujący urok i piękno jego muzyki jest tak urzekające i porywające za serce, że trudno człowiekowi wierzącemu nie dostrzec w tym odblasku odwiecznego Boga, który jest najwyższą harmonią piękna, dobra i prawdy – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślił, że „uniwersalny wymiar i piękno muzyki Chopina, która nas wzrusza, zachwyca i wznosi ku wyżynom piękna pozwala w niej dostrzec drogę, która prowadzi do Boga”. Muzyka bowiem, jak pisał w jednej ze swych książek kard. Joseph Ratzinger, „odsłania zasypaną drogę do serca, do centrum naszego istnienia, tam, gdzie styka się ono z istnieniem Stwórcy i Zbawiciela”. A już jako papież Benedykt XVI po wysłuchaniu koncertu, w czasie którego grane były także utwory Chopina, wyznał, że „wielka muzyka odpręża ducha i w niemal naturalny sposób zachęca do wzniesienia umysłu i serca ku Bogu, w każdej sytuacji, zarówno radosnej, jak i smutnej ludzkiej egzystencji. Muzyka może zamienić się w modlitwę”.

Metropolita gnieźnieński wskazał, że tajemnica Wcielenia „pozwala nam pójść jeszcze o krok dalej i dostrzec w pięknie muzyki coś w rodzaju wcielonego piękna samego Boga”, gdyż – jak pisała Simone Weil – „we wszystkim, co budzi w nas czyste i autentyczne poczucie piękna, jest rzeczywiście obecny Bóg”. – Nie ulega wątpliwości, że taką drogą dla człowieka wierzącego jest także czarujące piękno muzyki Chopina – zaznaczył abp Muszyński.

Po Mszy św. hierarcha wysłuchał koncertu ku czci Chopina.

Prymas Polski odwiedził 1 marca także Seminarium Polskie w Issy-les-Moulineaux, gdzie spotkał się z mieszkającymi tam polskimi księżmi, studiującymi na paryskich uczelniach. Razem z nimi udał się następnie do parku Jana Pawła II, gdzie modlił się i złożył kwiaty przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama