Reklama

25-lecie sakry biskupiej Prymasa Polski

Arcybiskup Henryk Muszyński 25 marca będzie obchodził srebrny jubileusz sakry biskupiej i 18-lecie posługi w Gnieźnie. Obchody jubileuszu z udziałem Episkopatu odbędą się w uroczystość patronalną ku czci św. Wojciecha, 25 kwietnia.

Reklama

Prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński przed 25 laty, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca 1985 r., w bazylice katedralnej w Pelplinie rozpoczął posługiwanie jako biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej. „Składam je dziś w ręce Maryi, Matki Wcielonego Słowa, Matki Bożego i ludzkiego zawierzenia, prosząc, aby nauczyła mnie powtarzać każdego dnia dziś wypowiedziane «tak», ku chwale Boga i umocnieniu Ludu Bożego” – mówił podczas konsekracji biskupiej. Dokładnie siedem lat później, 25 marca 1992 r., decyzją Jana Pawła II wyrażoną w bulli „Totus Tuus Poloniae populus” bp Muszyński został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim.

Obecny prymas Polski będzie dziękował za srebrny jubileusz sakry biskupiej i 18 lat posługi w Gnieźnie podczas Mszy św. sprawowanej 25 marca. Będą w niej uczestniczyć biskupi z metropolii gnieźnieńskiej, a także zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Dziękczynienie z udziałem biskupów z całej Polski odbędzie się w niedzielę 25 kwietnia, w czasie obchodów uroczystości ku czci św. Wojciecha, patrona Polski.

25 lat temu sakry biskupiej abp. Henrykowi Muszyńskiemu udzielił ówczesny prymas kard. Józef Glemp. „Przede wszystkim dzisiejsza uroczystość Zwiastowania Matce Najświętszej nadaje twojej konsekracji, Biskupie Nominacie, (...) specjalną treść, do której zapewne będziesz wracał” – zaznaczył kard. Glemp. Dodał, że Kościół sprowadza Jezusa Chrystusa, aby Go przekazywać, jak Maryja, światu. „W tym posłannictwie Kościoła, drogi Biskupie Henryku, będziesz wypełniał ogromne zadania” – mówił podczas uroczystości kard. Glemp.

„Nowy biskup dla diecezji to nowy „pasterz dobry”, mający swoje korzenie w Chrystusie, w wydarzeniu Zwiastowania, to nowy reprezentant Chrystusa w przepowiadaniu, w nauczaniu, w uświęcaniu nowego ludu” – tak swojego sufragana przedstawiał biskup chełmiński Marian Przykucki.

Jako dewizę pasterskiego posługiwania biskup Muszyński obrał zawołanie św. Piotra: „Na słowo Twoje, Panie”. Tłumaczył przy tym: „...pragnę przez to najpierw wyrazić moje niezłomne przekonanie i niezachwianą wiarę w to, że dzieło, posłannictwo, posługa, do której Pan mnie powołał, jest własnym dziełem Boga i jako takie dopełnia się ono i dokonuje mocą Boga samego. Dzieło Boga zaś zobowiązuje mnie do tego, abym we wszystkim „szukał nie własnej woli, ale woli Tego, który mnie posłał (J 5,30). Po wtóre pragnę dać wyraz temu, że nadal pragnę pozostać pokornym sługą słowa, który wsłuchuje się w słowa Pana i przyjmuje je z miłością, zawierza im i na nich buduje, zachowuje je, wypełnia i głosi” – deklarował.

Arcybiskup Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 r. w Kościerzynie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, otrzymał 28 kwietnia 1957 r. święcenia kapłańskie. Po trzyletniej pracy duszpasterskiej jako wikariusz został skierowany na studia biblijne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1963 r. rozpoczął dalsze studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Biblijnym w Jerozolimie, a także na Uniwersytecie w Heidelbergu. Doktorat z teologii zdobył w Jerozolimie w roku 1967. Po powrocie do kraju objął obowiązku profesora Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. W roku 1972 uzyskał doktorat nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Następnie rozpoczął wykłady z biblistyki na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie w 1979 r. przedłożył rozprawę habilitacyjną. Od 1981 r. pełnił funkcję prodziekana, a od 1984 r. do chwili nominacji biskupiej – dziekana Wydziału Teologicznego ATK. Jan Paweł II mianował ks. prof. dr. Henryka Muszyńskiego biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej i biskupa Mariana Przykuckiego 16 lutego 1985 r. Niespełna trzy lata później, 19 grudnia 1987 r., został on mianowany biskupem ordynariuszem diecezji włocławskiej. Od roku 1992 r. pełni posługę metropolity gnieźnieńskiego, a od grudnia minionego roku jest również prymasem Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama