Prymas Polski na Jasnej Górze

Pod hasłem "Bądźcie świadkami pracy i miłości" na Jasnej Górze trwa 28. Pielgrzymka Braci Zakonnych. Uczestniczy w niej kilkuset zakonników.

Bracia nie przyjmują święceń prezbiteratu, a swoje powołanie realizują żyjąc charyzmatem swego zgromadzenia i pełniąc różnorodne posługi. Są m.in. ogrodnikami, zakrystianami, furtianami, ale też np. dyrektorami szkół w prowadzonych przez nich placówkach. Prymas Polski abp Henryk Muszyński podkreślił dziś w homilii, że bracia są dziś szczególnym znakiem służby. - Dzisiejszy człowiek nie chce służyć, ale chce panować, nawet nad Bogiem – zauważył metropolita gnieźnieński. - Im większy sprzeciw wzbudza służba w imię Boga, tym bardziej jesteście potrzebni w dzisiejszym świecie – powiedział zwracając się do uczestników pielgrzymki.

Hierarcha przypomniał też, że bracia zakonni są świadkami miłości wobec każdego człowieka, zwłaszcza tego najbiedniejszego, w ten sposób budują powszechne braterstwo Kościoła.

Abp Muszyński w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył dziś Mszy św. inaugurującej Ogólnopolską Pielgrzymkę Braci Zakonnych. Dwudniowe spotkanie jest dla nich okazją do umocnienia się w braterskim powołaniu, które nie jest zbyt często wybierane. W Polsce na prawie 13 tysięcy zakonników, tylko ok. 1,2 tys. złożyło profesję wieczystą jako bracia zakonni.

Do jasnogórskiego sanktuarium przybyło ok. 300 zakonników. Są wśród nich m.in.: franciszkanie konwentualni, cystersi, bonifratrzy, benedyktyni, kapucyni, bracia szkolni, chrystusowcy, salezjanie, werbiści - a także paulini.

W programie pielgrzymki zaplanowano m.in.: Drogę Krzyżową, Nieszpory, Różaniec i Apel Jasnogórski. Jutro w Auli Jana Pawła II odbędzie się konferencja, podczas której zostanie zaprezentowana sylwetka św. abp Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Spotkanie zakończy Msza św. z odnowieniem profesji zakonnej w Kaplicy Matki Bożej; której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi o. Eugeniusz Augustyn, opat cystersów w Wąchocku

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
7°C Wtorek
wieczór
4°C Środa
noc
wiecej »