Prezydent RP Lech Kaczyński podziękował prymasowi Polski abp. Henrykowi Muszyńskiemu za jego zasługi dla Kościoła i Ojczyzny. List głowy państwa odczytano podczas Mszy św. sprawowanej 25 marca w katedrze gnieźnieńskiej z okazji srebrnego jubileuszu sakry biskupiej metropolity gnieźnieńskiego.
„Z okazji srebrnego jubileuszu przyjęcia sakry biskupiej proszę przyjąć serdeczne gratulacje i życzenia wszelkich łask Bożych” – napisał w liście Lech Kaczyński, dodając, że 25-letnia posługa biskupia abp. Muszyńskiego pokazuje, jak w sposób godny i skuteczny sprawować ten urząd.
„Swoją rozległą wiedzę i umiejętność dzielenia się nią, duszpasterski zapał i oddanie wiernym wykorzystał Ksiądz Arcybiskup do umocnienia autorytetu Kościoła hierarchicznego (...) Szacunek i uznanie, jakim otacza Księdza Prymasa Stolica Apostolska oraz współbracia w biskupstwie znalazły swój wyraz w powierzonych Eminencji zadaniach i funkcjach, spośród których wymienić należy dialog ekumeniczny, dialog z judaizmem, pojednanie polsko-niemieckie, przewodniczenie i współprzewodniczenie kilku komisjom Konferencji Episkopatu Polski, kierowanie pracami Krajowego Komitetu Organizacji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, odpowiedzialność za kontakty polskiego Episkopatu z Komisją Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, członkostwo w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wreszcie godność Prymasa Polski” – napisał w liście Lech Kaczyński.
Dodał także, że czas biskupiego posługiwania abp. Muszyńskiego przypadł na przełomowy okres w dziejach Polski. Zrzucając jarzmo totalitaryzmu nasz kraj stanął wobec nowych wyzwań, jak dobrze wykorzystać wolność, jak przygotować ład społeczny i ustrojowy, jak otwierać się na świat, dążyć do rozwoju cywilizacyjnego nie sprzeniewierzając się wartościom moralnym, nie odrywając się od duchowych i kulturowych korzeni oraz nie tracąc narodowej tożsamości. „W debacie nad owymi wyzwaniami zabierał głos również Ksiądz Arcybiskup zawsze w sposób mądry i wyważony” – napisał Prezydent RP.
Na koniec podziękował Prymasowi Polski za jego zasługi dla Kościoła i Rzeczypospolitej oraz życzył „niesłabnących sił oraz pomyślnej realizacji nowych przedsięwzięć duszpasterskich, społecznych i naukowych”.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.